Terminal płatniczy dla rolnika – praktyczny poradnik!

Stan prawny na dzień: 13.12.2021
Terminal płatniczy dla rolnika – praktyczny poradnik

Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na wprowadzenie terminali płatniczych do swojego biznesu. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać również przedstawiciele branży rolniczej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Terminale płatnicze cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej wykorzystywane są w wielu branżach, w tym w branży rolniczej. Jeżeli jesteś rolnikiem i zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na terminal płatniczy, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym jest terminal płatniczy i dlaczego warto mieć go w swojej firmie?

Terminal płatniczy to praktyczne urządzenie, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych przy pomocy karty płatniczej, telefonu lub BLIK-a. Terminale płatnicze cieszą się dużą popularnością - właściciele firm coraz częściej decydują się na wprowadzenie płatności bezgotówkowych do swojego biznesu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Główne korzyści, jakie przynosi posiadanie terminala płatniczego to możliwość łatwej i szybkiej obsługi klientów, bezpieczeństwo transakcji oraz zwiększenie zysków firmy.

Czy rolnicy mogą korzystać z terminali płatniczych?

Terminale płatnicze są wykorzystywane w wielu różnych branżach. Obecnie stają się popularne również w branży rolniczej, jednak wciąż wielu rolników nie oferuje swoim klientom możliwości zapłacenia bezgotówkowo za sprzedawane produkty. Warto wspomnieć, że rolnicy są traktowani w świetle prawa jako przedsiębiorcy, którzy prowadzą rolniczą działalność gospodarczą. Mogą zatem korzystać z przywilejów przysługujących przedstawicielom biznesu. Jednym z takich uprawnień jest możliwość posiadania terminala płatniczego. Klienci, którzy kupują towary bezpośrednio u rolników, często wyrażają chęć zapłaty przy pomocy karty płatniczej, telefonu lub BLIK-a. W związku z tym coraz więcej przedstawicieli branży rolniczej decyduje się na wprowadzenie płatności bezgotówkowych do swojej działalności - jeszcze więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://pep.pl/poradnik/terminal-platniczy-dla-rolnika-nowoczesne-rozwiazanie-dla-polskiej-wsi/.

Terminale płatnicze w branży rolniczej - czy warto?

Terminale płatnicze mają pozytywny wpływ na działanie wielu branż, w tym branży rolniczej. Realizowanie płatności bezgotówkowych jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarki i modernizacji polskiej wsi. Posiadanie terminala płatniczego to korzystne rozwiązanie zarówno dla samego rolnika, jak i dla jego klientów. Wśród osób korzystających z usług rolników zauważa się duże zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi. Klienci, którzy nabywają produkty u rolników często wolą skorzystać z możliwości płatności kartą, telefonem lub BLIKiem zamiast płacić gotówką. Transakcje bezgotówkowe są też preferowane przez innych przedsiębiorców zaopatrujących się u rolników. W związku z tym rolnik, który posiada terminal płatniczy, ma większe szanse na dotarcie ze swoją ofertą do dużej liczby osób i zdobycie konkurencyjności na rynku. Warto również zaznaczyć, że płatności dokonywane za pośrednictwem terminala płatniczego są nie tylko szybkie i wygodne, ale także w pełni bezpieczne. 

Terminal płatniczy – zakup czy dzierżawa?

Terminal płatniczy możesz kupić na własną rękę. Jest to jednak dość kosztowna propozycja, która wymaga dodatkowo samodzielnego podpisania umowy z operatorem. Świetną alternatywą dla zakupu własnego terminala jest dzierżawa urządzenia. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale także korzystniejsze finansowo. Warto jednak pamiętać, że koszt utrzymania dzierżawionego terminala zależy od kilku czynników. Są to:

  • opłata za dzierżawę (jej wysokość zależy od rodzaju terminala, długości trwania umowy oraz szacowanego rocznego obrotu firmy);
  • prowizja od zrealizowanych transakcji (w jej skład wchodzi marża agenta rozliczeniowego, opłata systemowa i opłata interchange).

Jaki terminal płatniczy dla rolnika?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, jaki rodzaj terminala płatniczego warto wybrać. Na szczęście dostępne na rynku urządzenia są na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzają się we wszystkich branżach. Warto jednak pamiętać, że rodzaj terminala powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Dlatego każdy dostawca terminala powinien zadać właścicielowi firmy kilka ważnych pytań, dotyczących m.in. liczby dostępnych produktów, wysokości obrotu czy najczęściej zawieranych transakcji. Dzięki temu możliwy będzie dobór urządzenia idealnie dostosowanego do charakteru prowadzonej działalności.

Co zrobić, aby otrzymać terminal płatniczy?

Przedstawiciele branży rolniczej często zastanawiają się, czy warto zainwestować w terminal płatniczy. Wielu przedsiębiorców obawia się, że nie będzie to opłacalne ze względu na wysokie opłaty związane z użytkowaniem urządzenia. Warto jednak wspomnieć, że duża część rolników prowadzących własną działalność, może przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa. W akcji mogą wziąć rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie korzystali z terminali płatniczych. Zgodnie z ofertą Programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorcy mogą korzystać z terminala przez rok za darmo. Fundacja Polska Bezgotówkowa pokrywa koszty instalacji terminala płatniczego i jego miesięcznej obsługi przez okres 12 miesięcy.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
terminal płatniczy

Powiązane treści