Śledczy zbadają przetarg na obsługę pocztową sądów

Stan prawny na dzień: 29.01.2014
48298270

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu wygranego przez Polską Grupę Pocztową. Postępowanie dotyczyło obsługi pocztowej sądów i prokuratur. Kontrakt jest warty ok. pół miliarda złotych.

Złożenie nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego w celu uzyskania zamówienia publicznego – to główny zarzut jaki wysuwa Poczta Polska wobec Polskiej Grupy Pocztowej. Państwowy operator złożył już zawiadomienie w tej sprawie do krakowskiej prokuratury, a ta postanowiła zająć się przetargiem wygranym przez PGP.

Spór o spełnienie warunków przetargowych

Chodzi o postępowanie na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur. Przetarg wygrała Polska Grupa Pocztowa, składając ofertę o ponad 84 mln zł niższą niż Poczta Polska. Państwowy operator ma szereg zarzutów wobec PGP. Jej wątpliwości budzi przede wszystkim możliwość spełnienia przez Polską Grupę Pocztową jednego z podstawowych warunków przetargu – wymóg dysponowania placówką pocztową w każdej gminie. Poczta PGP zapewnia jednak, że jest w stanie zrealizować zamówienie, gdyż posiada ponad 7.500 placówek pocztowych w całej Polsce.

Poczta Polska podkreśla także, że obecnie jest jedynym podmiotem mogącym zapewnić bezpieczną realizację tak skomplikowanych zleceń, jak obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Przetargiem zajmie się prokuratura

Sprawę tę wyjaśnią jednak śledczy z krakowskiej Prokuratury Okręgowej. Prokuratorzy sprawdzą, czy zwycięzca przetargu dysponuje odpowiednią infrastrukturą i liczbą pracowników, tak jak zadeklarował w ofercie. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek w każdej gminie. Jak poinformowała rzecznik prokuratury Bogusława Marcinkowska, śledczy dysponują już częścią dokumentacji, pozostała została zabezpieczona. Zaplanowano m.in. przesłuchania świadków.

Kontrole w PGP

Oddzielną kontrolę w PGP przeprowadzi także Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE sprawdzi czy Polska Grupa Pocztowa spełnia odpowiednie warunki do wykonywania działalności pocztowej. PGP kontroli się jednak nie boi. „Bardzo cieszymy się, że UKE będzie miał możliwość potwierdzenia legalności oraz bezpieczeństwa prowadzonych przez nas działań w ramach realizacji kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Jesteśmy gotowi na przedstawienie szczegółowych wyjaśnień w zakresie prowadzonej kontroli” – poinformował Leszek Żebrowski, prezes Polskiej Grupy Pocztowej.

Przetarg zaskarżony ponownie

Poczta Polska już raz odwoływała się od decyzji Centrum Zakupów dla Sądownictwa – które było odpowiedzialne za przeprowadzenie postępowania – do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta jednak podtrzymała decyzję zamawiającego stwierdzając, że PGP spełnia warunki przetargowe. Poczta Polska nie dała jednak za wygraną i odwołała się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

PAP, Polska Grupa Pocztowa, Poczta Polska, Urząd Komunikacji Elektronicznej

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl