Prezes UZP będzie mógł przeprowadzać więcej kontroli doraźnych

Stan prawny na dzień: 08.09.2014
Kontrola doraźna

W przypadku wykrycie nieprawidłowości podczas udzielenia zamówienia publicznego w ramach projektu unijnego, na wniosek instytucji zarządzającej, Prezes UZP jest upoważniony do wszczęcia kontroli doraźnej. Tak wynika z nowej ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020.

Nowa ustawa z ustawa z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz. U. z 2014r. poz. 1146), dokonuje zmian również w ustawie Pzp, a dokładnie w jej art. 165 ust. 4. Chodzi o możliwość przeprowadzania kontroli doraźnych przez Prezesa UZP, które dotyczą wdrażania programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Zabieg ten miał na celu m.in. zmianę zakresu obowiązków dotyczących oceny zgodności systemów zarządzania i kontroli programów operacyjnych z unijnymi wymogami z poziomu Komisji Europejskiej na poziom państwa członkowskiego. Zgodnie z nowymi przepisami instytucja zarządzająca będzie miała prawo złożyć wniosek do Prezesa UZP o kontrole doraźną.

Od 13 września 2014 roku nowy art. 165 ust. 4 ustawy Pzp będzie miał następujące brzmienie:

„4. Prezes Urzędu wszczyna kontrolę doraźną na wniosek instytucji zarządzającej, o której mowa w przepisach o narodowym planie rozwoju, w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz w przepisach o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 lub w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków europejskiego funduszu rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, lub w przepisach o pomocy społecznej, zwanej dalej „instytucją zarządzającą”, jeżeli z uzasadnienia wniosku instytucji wynika, że zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia doszło do naruszenia przepisów ustawy, które mogło mieć wpływ na jego wynik.”.

Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych