PGE planuje budowę nowego bloku energetycznego

Stan prawny na dzień: 21.06.2013
41971045

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła kolejny przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów. Blok ma osiągać maksymalną moc 450 MWe. Wartość inwestycji jest szacowana na 2,5 mld zł.

Przedmiotem ogłoszonego przez PGE zamówienia jest „Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów”. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Zamawiający wybierze ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów ceny (85%) i wskaźników technicznych (15%). Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 15 października 2013 r. Będą musiały też wnieść wadium w wysokości 15 mln zł. Zakończenie budowy i przekazanie nowego bloku do eksploatacji planowane jest w 2018 roku.

Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie przygotować teren budowy, przedstawić projekt bloku, dostarczyć materiały i je zamontować. Do jego obowiązków będzie również należał rozruch, ruch próbny i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego wraz z instalacjami i obiektami przynależnymi. Wykonawca zagospodaruje również teren wokół bloku, a także przeszkoli personel w zakresie obsługi nowego sprzętu. Przez okres gwarancji wybrana firma będzie również świadczyć usługi serwisowe.

Inwestycja będzie realizowana na terenie Elektrowni Turów w Bogatyni. Budowany blok będzie działał na węgiel brunatny i ma mieć minimalną moc elektryczną netto 430 MWe, a maksymalną 450 MWe. Moc nowego bloku wyznaczono na podstawie przeprowadzonych analiz. Ma ona zapewnić pełne wykorzystanie dostępnych zasobów węgla w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego Elektrowni Turów.

Jest to już drugi przetarg na budowę bloku energetycznego w Bogatyni. Wcześniej, 26 marca 2013 r. podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania. Spowodowane to było tym, że złożone oferty konsorcjum Alstom Power oraz konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu znacznie przewyższały kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na zrealizowanie zamówienia. Na początku czerwca zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podjął uchwałę akceptującą parametry dotyczące powtórnego zamówienia publicznego, w tym również szereg zmienionych warunków technicznych i handlowych zamówienia.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl

Powiązane treści