Oferta wariantowa – jak ją w praktyce złożyć

Stan prawny na dzień: 10.04.2017
4285e3dc5cfa7a344067abef9444076712aa7ad2-medium

W prawie zamówień publicznych aktualna jest zasada, z uwzględnieniem wszystkich jej konsekwencji legalnych, że wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamawiający dopuszcza (lub wymaga) złożenia oferty wariantowej.

W przypadku dopuszczenia możliwości złożenia ofert wariantowych wykonawca poza złożeniem oferty podstawowej składa również ofertę zawierającą alternatywny sposób realizacji zamówienia, zgodnie z określonymi przez zamawiającego wymaganiami. Zatem wykonawca może wówczas przedstawić dwie odrębne oferty. W praktyce powinien wówczas złożyć dwie oferty, jednak może też przedstawić jedną ofertę zawierającą dwa rozwiązania.

Warto natomiast pamiętać, że złożenie dwóch odrębnych ofert jest dla wykonawców korzystniejszym zabiegiem. Zamawiający będzie wówczas oceniał dwie oferty – podstawową i wariantową. Tym samym wykonawca może uzyskać zamówienie, jeżeli jego podstawowa oferta okaże się najkorzystniejsza, nawet jeśli oferta wariantowa będzie niezgodna z wymaganiami zamawiającego i będzie podlegać odrzuceniu.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...