Nowelizacja Prawa zamówień publicznych kontra rynek medyczny

Stan prawny na dzień: 26.03.2015

Kierunek ustanowienia co najmniej dwóch kryteriów oceny oferty jest słuszny. Niestety, ustawodawca nie pozostawił zamawiającemu pola do manewru w przypadku zamówień, które nie wymagają określania przynajmniej dwóch kryteriów. W przypadku sprzętu jednorazowego użytku zasadne jest wprowadzenie kryterium oceny jakości, jak na przykład w szeroko stosowanych rękawicach medycznych.

Rok 2014 przyniósł znaczące zmiany w ustawie Pzp. Na szczególną uwagę zasługuje zapis o wymogu stosowania przynajmniej dwóch kryteriów przy ocenie i wyborze wykonawcy na usługi czy też dostawy. Zmiana w artykule 91 ustawy Pzp całkowicie zmieniła sytuację, szczególnie na rynku jednorazowego sprzętu medycznego, gdzie postępowania przetargowe z racji ciągłego zużywania się sprzętu są regularne, a z racji bardzo szerokiej gamy asortymentu także bardzo rozdrobnione.

Przy obecnie trwającej wojnie cenowej i bardzo dużej konkurencji na rynku, wielu producentów czy też dystrybutorów stara się pójść najłatwiejszą drogą oferując szpitalom towar w bardzo niskiej cenie, ale też słabej jakości i niespełniający podstawowych norm. W takiej sytuacji szpitale mają możliwość wprowadzenia do postępowania kryterium jakości, które może definiować takie właściwości, jak wytrzymałość rękawicy, odporność na określone substancje czy przebadanie na wymagane normy. W ten sposób zamawiający jest w stanie osiągnąć poszukiwany kompromis pomiędzy jakością, a ceną.

Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym asortymencie wprowadzanie drugiego kryterium jest konieczne. W sprzęcie takim jak na przykład pojemniki na odpady medyczne, szpatułki, czy w innym drobnym asortymencie, nie sposób jest ocenić jego jakości. W takich przypadkach dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy szpitale, aby spełnić wymogi ustawy  Pzp, wprowadzają takie kryteria, jak termin dostawy czy termin płatności, które wpływają na przykład na 1% lub 5% oceny oferty. Stwarza to niepotrzebne zamieszenia i zdecydowanie utrudnia zamawiającemu ostateczną ocenę oferty w przypadkach, gdy logicznym byłoby stosowanie kryterium „100% cena”. Na koniec warto dodać, że wprowadzenie dodatkowego kryterium oceny nie wyklucza zastosowania aukcji, która jak pokazują przykłady dużych szpitali jest w stanie zapewnić im najkorzystniejszy efekt.

Autor:

Paweł Ossowski
Business Development Manager w ZARYS International Group
Ekspert rynku wyrobów medycznych