Nieprecyzyjnie informacje w ofercie nie muszą być od razu nieprawdziwe

Stan prawny na dzień: 06.08.2018
780bba97800ec31b76068b0affa48a41bcd0973a-medium

Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy Pzp z postępowania wyklucza się wykonawcę, który w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Podanie błędnej informacji o ogólnym charakterze nie powoduje jednak automatycznie, że jest ona nieprawdziwa (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lipca 2018 r., sygn. akt KIO 1202/18).

Brak jest podstaw do wykluczenia, jeżeli w ofercie nie wskazano konkretnej, pełnej daty, od której dana osoba pełniła funkcję kierownika robót drogowych, a wskazano jedynie ogólnie, że osoba ta zaczęła pełnić funkcję kierownika robót drogowych od marca 2011 r. (podczas, gdy faktyczne rozpoczęcie pełnienia funkcji nastąpiło najwcześniej 14 marca 2011 r.). 

Ogólny sposób oznaczenia daty rozpoczęcia pełnienia funkcji w ofercie nie powoduje stwierdzenia, że wykonawca wprowadził zamawiającego w błąd, tj. podał niezgodną z rzeczywistością informację. W konsekwencji nie ziszcza się jedna z wymaganych kumulatywnie przesłanek do zastosowania wskazanego na wstępie przepisu i wykluczenia wykonawcy z postępowania.

 

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...

Powiązane treści