Poleć znajomemu

Modernizacja Lotniska Chopina z dofinansowaniem z UE

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano:
samolot

Ponad 146 mln zł popłynie z Unii Europejskiej do warszawskiego portu lotniczego. Pieniądze zostaną wykorzystane na modernizację infrastruktury lotniskowej. Władze portu już przygotowują się do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji. Projekt ma zostać zakończony w 2015 roku.

W ubiegłym tygodniu, przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze" Michał Marzec i Michał Nowotny oraz Paweł Szaciłło z Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowę o dofinansowanie dla projektu „Port Lotniczy Warszawa – Budowa/rozbudowa/przebudowa (modernizacja) infrastruktury lotniskowej". Będzie to największa inwestycja realizowana w ramach działania 6.3 – Rozwój sieci lotniczej TEN-T Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość tego projektu to blisko 690 mln zł (560 mlz zł netto), z czego 146,5 mln zł to unijne dofinansowanie.

Wykonawca projektu będzie musiał rozbudować i przebudować strefę T1 wraz z jej integracją ze strefą T2 Terminala Pasażerskiego warszawskiego portu lotniczego. W efekcie czego dojdzie do pełnego zintegrowania obu stref w zakresie przepływu pasażerów. Zadaniem wykonawcy, który wygra przetarg będzie również zespolenie połączenia technologicznego, funkcjonalnego i wizualno-przestrzennego tych dwóch obszarów.

Władze lotniska planują również ogłosić przetarg na wybudowanie drogi kołowania przy drodze startowej DS-1. Będzie to droga szybkiego zejścia z DS-1 na kierunku 11, tj. DK N1 oraz łącznik DK N2 pomiędzy drogą startową DS-1 a drogą kołowania DK E2. Władze portu zapewniają, że ścieżka ta usprawni przepustowość portu w godzinach szczytowych.

Kierownictwo Lotniska Chopina ogłosi również przetarg na przebudowę drogi startowej DS-3 wraz z drogami kołowania. Wykonawca tej inwestycji dokona modernizacji płyty PPS 2, PPS 4, PPS 6. Do zadań firmy, której oferta okaże się najkorzystniejsza będzie również należało powiększenie płyty PPS 6 o 2 stanowiska do odladzania samolotów. Ponadto wykonawca wybuduje kolejowy front rozładunkowy oraz rurociąg dalekosiężny, który będzie elementem nowego systemu dostawy paliwa.

Celem realizacji projektu jest dostosowanie parametrów bezpieczeństwa i ochrony portu lotniczego do zmieniających się wymogów prawa międzynarodowego w tym zakresie. Dodatkowo, władzom lotniska zależy na podniesieniu standardu obsługi pasażerskiej oraz zwiększeniu jego przepustowości operacyjnej. Dzięki modernizacji ma się również zwiększyć dostępność Lotniska Chopina dla szerszego niż obecnie spektrum samolotów. Budowa nowego systemu dostawy paliwa ma zaś na celu dywersyfikację dostaw i dystrybucji paliwa lotniczego w warszawskich porcie.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Lotnisko Chopina w Warszawie

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Bezpłatne webinarium!

Konsorcjum wykonawców 

Warunki udziału. Dokumentacja. Odpowiedzialność stron

28 sierpnia (wtorek) 

Transmisja online, na żywo od godz. 10 

Zapisz się już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Gmina buduje kanalizację – czy jest zamawiającym sektorowym?

Pytanie: Gmina przystępuje do kanalizowania jednej ze swoich miejscowości i w tym celu chce ogłosić przetarg nieograniczony na wykonanie sieci kanalizacyjnej. Szacunkowa wartość zamówienia to ok. 6.000.000 zł i jest ono finansowane...

Czytaj więcej »
Jak zlecić nieoczekiwane roboty, które pojawiły się w trakcie inwestycji?

Pytanie: Przeprowadzamy remont i przebudowę szkoły. Dokumentacja projektowa objęła pełny zakres robót prócz remontu sieci centralnego ogrzewania. Teraz okazało się, że sieć również kwalifikuje się do wymiany. Czy możemy zlecić...

Czytaj więcej »

Aktualności

9 ważnych problemów związanych z szacowaniem zamówień i podpowiedzi eksperta (cz. II)
Podczas określania wartości zamówienia często pojawiają się wątpliwości, bo nie każdy przypadek odpowiada wprost okolicznościom przewidzianym w ustawie Pzp. Zamawiający zwracają się do nas z pytaniami: jak określić wartość nieplanowanego...
Czy konsorcjant może przystąpić do odwołania? Sprawdź, co na to KIO
Uczestnik konsorcjum nie ma statusu wykonawcy, a w konsekwencji nie ma prawa do samodzielnego zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 1066/18).
Czy zawsze warto żądać próbek przedmiotu zamówienia z ofertą?
Zanim zdecydujesz się żądać od wykonawców próbki tego, co będą oferować w czasie realizacji zamówienia, przeanalizuj kilka spraw. Pamiętaj, że próbka może mieć różny charakter – od dokumentu, który potwierdzi Twoje wymogi opisane w...
13.08.2018 Czytaj więcej »

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel