Jeśli zamawiający nie określił stawki VAT dla zamówienia, to jest to zadaniem wykonawcy

Stan prawny na dzień: 18.08.2020
Zamawiający wskazał w siwz błędną stawkę VAT – jak ocenić oferty?

W sytuacji gdy zamawiający nie narzucił w siwz, ani też nie wskazał w udzielonych odpowiedziach, właściwej stawki VAT, jaką powinni przyjąć wykonawcy, to zadaniem wykonawcy, składającego ofertę, było określenie właściwej dla tego zamówienia stawki. Skoro w siwz określono stawkę właściwą wyłącznie dla jednego wyrobu, to nie dotyczyła ona innych elementów zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 czerwca 2020 r.,  sygn. akt KIO 490/20).

Jak zauważył Sąd Najwyższy w uchwale z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11) oraz w uchwale z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 53/11): „Określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli nie ma ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki (art. 89 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp.

Nie budzi zatem wątpliwości, że przyjęcie przez wykonawcę w cenie oferty niewłaściwej stawki podatku powinno skutkować odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, chyba że błędna stawka podatku nadaje się do poprawienia na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy jako tzw. inna omyłka.

Odnośnie możliwości poprawienia nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług w uzasadnieniu pierwszej z ww. uchwały wyjaśniono, że: „jedynie wówczas jeśli zamawiający wskazał w siwz konkretną stawkę podatku VAT, kształtującą przecież takie wysokość określonej w ofercie ceny, to dopiero wtedy może dojść do ewentualnego wystąpienia innej omyłki, polegającej na niezgodności przyjętej w ofercie stawki VAT ze stawką zawartą w siwz. Niezgodność taka uzasadniałaby obowiązek poprawienia oferty i to tylko wówczas, gdy omyłka polegająca na takiej niezgodności nie powoduje istotnych zmian w treści oferty”. Analogiczne stwierdzenia zawiera uzasadnienie drugiej z ww. uchwał.

O tym, jak oceniać oferty pod kątem podanego w nich VAT, piszemy także tutaj:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...