Instalacja fotowoltaiczna w nowoczesnym domu

Stan prawny na dzień: 13.12.2021
Instalacja fotowoltaiczna w nowoczesnym domu

Fotowoltaika jest obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Panele można z powodzeniem instalować nie tylko w nowych domach, ale również w takich, które przechodzą kompleksową termomodernizację. Pozwalają nie tylko pozyskiwać darmowy prąd ze słońca, a tym samym uniezależnić się od publicznej sieci energetycznej, ale również na możliwość montażu bardziej ekologicznego systemu ogrzewania np. pompy ciepła. Nie bez znaczenia będzie także istotny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. 

Wybierając projekt dom powinniśmy przede wszystkim bardzo dokładnie określić własne oczekiwania, sporządzić wstępny harmonogram oraz zaprojektować (nawet na papierze), jak będą dokładnie wyglądały wszystkie nasze pomieszczenia. Musimy brać pod uwagę nie tylko nasze upodobania aranżacyjne, ale również zdanie innych domowników, możliwość pojawienia się dzieci czy seniorów do opieki. Projekt domu musi być do tego przygotowany, wtedy zdecydowanie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów, przekroczenia budżetu, rozczarowania domem.


Postępowanie zgodnie z założeniami projektu sprawi również, że dom będzie ukończony szybciej, będziemy mogli bezproblemowo z niego korzystać, jak również będzie tańszy w codziennym utrzymaniu. Ostatnia kwestia wobec obecnych podwyżek, między innymi energii elektrycznej ma ogromne znaczenie.


Jednym z rozwiązań, które pomoże uniknąć wysokich rachunków jest montaż paneli fotowoltaicznych. Warto w tym aspekcie skorzystać z pomocy specjalistów.

W jaki sposób można zmniejszyć rachunki za prąd?


Każdy właściciel domu jednorodzinnego zastanawia się nad tym, w jaki sposób zmniejszyć rachunki za prąd oraz z ogrzewanie, jeżeli do zapewnienia sobie komfortu cieplnego wykorzystana jest klimatyzacja, ogrzewanie podczerwone lub pompa ciepła. Sposobów jest dość sporo, niektóre z metod możemy wdrożyć praktycznie od razu, w innych przypadkach będzie konieczność poniesienia kosztów inwestycyjnych. Możemy więc:


- zrozumieć, że oszczędzanie energii może mieć realny wpływ na nasze finanse,
- rozsądnie gospodarować zarówno elektrycznością, jak i ogrzewaniem,
- nie przegrzewać mieszkania,
- zapewnić odpowiednią wentylację,
- gasić światło w pomieszczeniach, których nie używamy,
- zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach technicznych,
- zainstalować żarówki energooszczędne,
- odłączać sprzęt, gdy nie jest używany, wymieć sprzęt na lepszy, bardziej energooszczędny.


To wszystko sprawi, że bez problemu zaoszczędzimy. Druga strona medalu jest również ciekawa, gdyż dzięki panelom fotowoltaicznym możemy otrzymać prąd za darmo, ekologicznie, wprost ze słońca.

Montaż paneli fotowoltaicznych – ratunek w przypadku wysokich cen energii


Panele fotowoltaiczne zamontować można praktycznie na każdym etapie budowy. Oczywiście sytuacja jest łatwiejsza, gdy budujemy nowy dom, mamy do dyspozycji projekt, znamy zapotrzebowanie energetyczne, wiemy dokładnie, jak będzie wyglądać izolacja domu oraz rozkład instalacji. Można wtedy od razu na etapie projektu zaprojektować elektrownię. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby instalacja była zamontowana również w domu, który jest już użytkowany.

Montaż paneli fotowoltaicznych sprawi, że odczujemy ulgę finansową, gdyż nasze rachunki spadną praktycznie do zera. Będziemy opłacać jedynie koszty związane z utrzymanie łącza oraz inne opłaty „techniczne”.

Inne zalety, które wynikają z posiadania paneli fotowoltaicznych to:

- możliwość pozyskania ekologicznego prądu,
- całkowite pokrycie rocznego zapotrzebowania na prąd,
- możliwość zasilania nie tylko sprzętu AGD oraz RTV, ale również urządzeń grzewczych,
- możliwość uniezależnienia się od podwyżek,
- komfort psychiczny związany z niezależnością energetyczną,
- ekologia, dbałość o czystość powietrza i otoczenia,
- możliwość montażu pomy ciepła czy klimatyzacji,
- czystość ogrzewania, brak konieczności uzupełniania pieca, czyszczenia itd.

Aby instalacja fotowoltaiczna działała, jak należy, zdecydowanie warto podjąć współpracę z firmą, która ma odpowiednie zaplecze, doświadczenie, która wie, jak dobrać panele do obiektu. Zbyt mała instalacja może bowiem nie sprostać oczekiwaniom oraz nie generować na tyle prądu, aby rachunki znacząco spadły. Zbyt duża natomiast będzie generowała już na początku zbyt duże koszty zakupu i instalacji, wolniej również będzie się zwracać. Zbyt duża instalacja jest również narażona na większe uszkodzenia.

Artykuł sponsorowany