Informacje w prasie internetowej o przetargach na zbycie nieruchomości są tylko częściowe

Stan prawny na dzień: 06.06.2014
lupa na komputerze

Zamawiający ma prawo opublikować w prasie internetowej jedynie wyciąg z ogłoszenia o zamówieniu publicznym dotyczącym zbycia przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego nieruchomości – twierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

RIO ustosunkowała się do zapytania, jakie wpłynęło do niej od jednej ze spółek. Dotyczyło ono wyjaśnienia możliwości publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Internecie. Mimo, iż w tym przypadku Izba nie ma obowiązku udzielania wyjaśnień, to jednak odniosła się ogólnie do poruszonego problemu.

Według RIO w przypadku zamówień publicznych na zbycie nieruchomości przez Skarb Państwa bądź JST przepisy nie nakładają obowiązku publikowania całej treści ogłoszenia o zamówieniu w prasie. Można ograniczyć się jedynie do jego części. Jednostka zamawiająca zobowiązana jest natomiast do zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w swojej siedzibie, na swojej stronie internetowej, podania informacji o ogłoszeniu o przetargu w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz publikacji ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Wynika to z art. 38 ust. ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz § 6 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości.

Izba podkreśliła, że wskazane rozporządzenie nie definiuje pojęcia prasy i nie rozróżnia jej na papierową i internetową. W tym względzie należy odnieść się do przepisów prawa prasowego. Przepisy rozporządzenia wskazują natomiast na zasięg ukazywania się prasy oraz jej częstotliwość. Jest ona zależna od wartość zamówienia publicznego.

Jednak jak wskazała RIO w piśmie RP.0441/46/34404/2014: „(…) zrezygnowanie z publikacji z wyciągu z ogłoszenia w prasie papierowej na rzecz prasy internetowej może prowadzić do ograniczenia dostępności informacji o przetargach tylko do osób korzystających z sieci internetowej, pozbawiając tej możliwości osoby korzystające z tradycyjnych źródeł informacji. Zauważyć bowiem trzeba, ze zasięg prasy internetowej jest teoretycznie globalny, lecz zarazem jest on ograniczony tylko do osób korzystających z Internetu, co więcej do osób, które znają określony adres internetowy.”.

Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku

Powiązane treści