Firmy poszkodowane przez generalnych wykonawców dostaną pomoc od GDDKiA

Stan prawny na dzień: 22.01.2014
mężczyzna sprawdza zawartość portfela

Poszkodowani podwykonawcy A1 mogą zgłaszać się do 1 lutego, a ci pracujący przy A4, do 13 lutego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła właśnie nabór zgłoszeń należności od przedsiębiorców, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za pracę przy budowie autostrad.

GDDKiA zamierza spłacić poszkodowanych podwykonawców, usługodawców i dostawców, którzy nie otrzymali zapłaty za pracę przy budowie odcinka A1 Stryków – Tuszyn oraz A4 Rzeszów – Jarosław. Odzyskanie niezapłaconych należności odbywać się będzie na podstawie Kodeksu Cywilnego oraz specustawy z 28 czerwca 2012 roku o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców.

Podwykonawcy mogą zgłaszać swoje niespłacone należności

Firmy, które budowały trasę A1 na odcinku Stryków-Tuszyn mają czas do 1 lutego, aby zgłosić się do łódzkiego oddziału GDDKiA po zaległe wypłaty. Dla wszystkich poszkodowanych przez konsorcjum budujące A4 (Rzeszów-Jarosław) termin ten upływa 13 lutego. Należy zgłaszać się do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji. „Umożliwi to wszystkim uprawnionym przedsiębiorcom odzyskanie niezapłaconych przez oba konsorcja należności za prace wykonane i odebrane” – zapewnia GDDKiA.

Generalna Dyrekcja już nie pierwszy raz spłaca podwykonawców

Do tej pory, inwestor z własnej kieszeni wypłacił już ponad miliard złotych przedsiębiorcom, którym kontrahenci nie zapłacili za pracę (na podstawie Kodeksu cywilnego podwykonawcy otrzymali 823,5 mln zł, a kolejne 182,3 mln na mocy ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności). Później GDDKiA kwoty te odzyskuje od generalnych wykonawców. Pieniądze te pochodzą m.in. z zabezpieczenia należytego wykonania umowy złożonego przez generalnego wykonawcę w momencie podpisywania umowy z Generalną Dyrekcją oraz z potrąceń płatności dla generalnego wykonawcy (bieżące faktury za wykonane zadania). Inwestor odzyskuje je również na drodze sądowej poprzez złożenie pozwu o zapłatę lub zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

W sumie w ten sposób zamawiający odzyskał od wykonawców ponad 730 mln zł. Pozostała kwota jest w trakcie odzyskiwania.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl