Elektronizacja Zamówień Publicznych – Jak bezproblemowo przejść przez proces cyfryzacji w ZP?

Stan prawny na dzień: 02.12.2021
baner-portalzp (1)

Zgodnie z założeniami rządowymi do 2025 w każdej jednostce publicznej powinno dojść do pełnej elektronizacji systemów zarządzania dokumentacją. Jak wskazuje się w rządowym dokumencie „Cyber Poland 2025”, dziś pełna cyfryzacja usług publicznych to jest już standard, do którego musi dążyć każde nowoczesne państwo. To z kolei oznacza, że usługi publiczne, w tym w zakresie zamówień publicznych, muszą mieć cyfrowy charakter.

Mimo że w obszarze zamówień publicznych w ostatnich latach doszło do szerokiego procesu elektronizacji, to jednak musimy pamiętać, że cyfryzacja zamówień publicznych tak naprawdę dopiero zaczyna się, a elektroniczna komunikacja zamawiających z wykonawcami to początek tej drogi.

Potrzebne są zatem nowoczesne, usprawniające pracę w cyfrowej rzeczywistości narzędzia. Takie, które z jednej strony będą spełniać wymagania elektronizacji, a z drugiej sprostają oczekiwaniom użytkowników. Przystępny i wiarygodny program ułatwiający codzienną pracę w tym przypadku może powstać jedynie w fuzji – informatycy i specjaliści ds. zamówień publicznych.

Dlaczego cyfryzacja odgrywa tak ważną rolę w sektorze ZP?

Cyfryzacja procesu udzielania zamówienia publicznego zwiększa ich transparentność - zamawiający mają obowiązek udostępnienia dokumentów zamówienia w postaci elektronicznej, a cała komunikacja między zamawiającym i wykonawcą odbywa się drogą elektroniczną. Dzięki temu dane na temat przetargów prowadzonych drogą elektroniczną są bardziej dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że koszty prowadzenia postępowania w postaci elektronicznej są niższe, zarówno po stronie wykonawców, jak i zamawiających.

Jednocześnie musimy ciągle pamiętać o zmianach społecznych związanych z pandemią COVID-19. Pandemia pokazała, że coraz więcej czynności urzędowych, w tym w zakresie zamówień publicznych może być wykonywanych poza urzędem, bez dostępu do tradycyjnej, papierowej dokumentacji.

Jakie wyzwania stoją przed rynkiem zamówień publicznych?

Jednym z głównych celów kolejnego rządowego dokumentu „Strategia produktywności 2030”, jest zmiana roli administracji publicznej oraz cyfryzacja zamówień publicznych.

Jednocześnie „Strategia produktywności 2030” wskazuje na główne wyzwania i cele w obszarze zamówień publicznych. Należą do nich:

  • większe uwzględnianie kryteriów pozacenowych podczas opracowywania dokumentacji przetargowych – do których powinny należeć m.in.: jej innowacyjność, stopień „zazielenienia”, jakość, wpływ na społeczeństwo, udział MŚP, a także koszt w cyklu życia,

  • postępująca profesjonalizacja nabywców – osoby przeprowadzające zamówienia publiczne powinny nie tylko posiadać wiedzę w dziedzinie procedury ichprzeprowadzania, ale powinny być przede wszystkim ekspertami w dziedzinie zarządzania zakupami,

  • szersza dostępność rynku zamówień publicznych dla MŚP,

  • konsekwentny wzrost transparentności postępowań o udzielenie zamówienia publicznego – m.in. poprzez minimalizowanie zjawiska konfliktu interesów pomiędzy przedstawicielami zamawiających i wykonawcami,

  • faktyczna cyfryzacja procesu zamówień publicznych – rozumiana jako odejście od papierowej dokumentacji w procesie zamówień publicznych.

Programy i narzędzia wspierające proces cyfryzacji ZP

Obecnie poza platformą e-Zamówienia, która po jej całkowitym wdrożeniu może stanowić ciekawe i pomocne rozwiązanie dla zamawiających i wykonawców (z tym zastrzeżeniem, że tylko częściowo odpowiada na potrzebę cyfryzacji zamówień), nowoczesne rozwiązania tworzy zespół doświadczonych w sektorze zamówień publicznych prawników z Asystenta Postępowania. Narzędzia te powstają we współpracy z informatykami dlatego w pełni odpowiadają na potrzeby cyfryzacji ZP.

Typy narzędzi wspierających proces cyfryzacji

Dostępne rozwiązania pod marką Asystent Postępowania

Systemy do monitorowania płatności na rzecz wykonawców

 

Narzędzia do tworzenia dokumentów zamówienia (przede wszystkim specyfikacji warunków zamówienia oraz załączników).

  • Program do przygotowywania i prowadzenia postępowań Asystent Postępowania

Ogólnodostępne bazy danych i wiedzy stanowiące wsparcie dla uczestników rynku zamówień publicznych (np. służące do weryfikacji wykonawców i składanych przez ich dokumentów lub oświadczeń).

  • Baza wykonawców Asystenta Postępowania

  • Rejestr klauzul niedozwolonych w umowach o udzielenie zamówienia

Narzędzia do zautomatyzowanego konstruowania umów o udzielenie zamówienia.

  • Kreator umów Asystenta Postępowania – usługa dostępna w I połowie 2022 r.

Platformy do komunikacji zamawiających z wykonawcami

  • Program do przygotowywania i prowadzenia postępowań Asystent Postępowania

Cyfrowe archiwum zamówień publicznych oraz możliwość cyfrowego obiegu dokumentów w ramach zamówień publicznych.

  • usługa dostępna w Asystencie Postępowania w I połowie 2022 r.

Rozbudowane platformy zakupowe.

 

Sprawdź w jaki sposób narzędzia Asystenta Postępowania odpowiadają na proces cyfryzacji

W jaki sposób działa narzędzie do przygotowywania i prowadzenia postępowań?

Wypełniając formularze danymi dotyczącymi konkretnego postępowania, użytkownik otrzymuje gotowe do pobrania dokumenty. Program generuje między innymi:

  • Specyfikację Warunków Zamówienia (program automatycznie dobiera odpowiednie postanowienia SWZ);

  • Załączniki do Specyfikacji Warunków Zamówienia, takie jak: wykaz osób, wykaz zdolności technicznych lub zawodowych itp.;

  • Dokument z ustalenia wartości zamówienia;

  • Wymagane oświadczenia pracowników zamawiającego takie jak np. pełnomocnictwo, oświadczenie o o braku podstaw do wyłączenia, o niekaralności.

Użytkownik jest w stanie płynnie przejść przez nowe procedury Prawa zamówień publicznych przy zachowaniu pełnej kontroli nad prowadzonym postępowaniem. Równocześnie program cały czas “prowadzi go za rękę”, algorytm - podpowiada kolejne kroki i eliminuje te, które są zbędne w danym wariancie.

Co ważne – program jest tak pomyślany, że chroni zamawiających od błędów w toku postępowania. Sam oblicza wszystkie terminy, kwotę wadium, ustala wartość zamówienia.

  • NIE PRZEGAP! W zakładce “Wersja DEMO” można otrzymać bezpłatny dostęp do programu na czas przeprowadzenia jednego postępowania=

Jak korzystać z bazy wykonawców w stosunku do których mogą wystąpić podstawy do wykluczenia?

Dostępna online baza danych wykonawców to osobne narzędzie umożliwiające sprawdzenie wybranego podmiotu pod względem jego przeszłości związanej z realizacją zamówień realizowanych w ramach Postępowań o Zamówienia Publiczne. Użytkownicy bazy mogą zyskać przewagę nad konkurencją (lub rzetelnie zweryfikować wykonawcę w toku procesu oceny ofert) poprzez sprawdzenie, czy wykonawcy prawidłowo realizują umowy o udzielenie zamówienia, czy w związku z realizacją zamówienia otrzymali kary umowne, czy rozwiązano z nimi umowę, czy wprowadzili zamawiającego w błąd. Jeden rekord kosztuje 15 zł netto - to symboliczna opłata, zważywszy na to, jak trudno jest uzyskać takie informacje na własną rękę.

  • NIE PRZEGAP! Przykłady praktycznego zastosowania informacji uzyskanych w bazie znajdą Państwo w artykułach na stronie postepowania.pl

Premiera kreatora umów już w 2022 r.

Zespół Asystenta Postępowania pracuje również nad interaktywnym kreatorem umów. W łatwy sposób, korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia prawników, będzie można przygotować każdą umowę, w tym umowy o udzielenie zamówienia. Oprogramowanie będzie prowadziło użytkownika i na podstawie uzyskanych od niego informacji i proponowało odpowiednie postanowienia umowne. Dzięki synchronizacji z modułem do przygotowywania dokumentacji zamówienia (m.in. specyfikacji warunków zamówienia) umowa zawsze będzie skorelowana z postanowieniami SWZ (m.in. w zakresie opisu przedmiotu zamówienia), co uniemożliwi popełnianie błędów.

Jak tylko kreator umów zostanie oddany do użytku, na stronie postepowania.pl pojawią się stosownne informacje. Osoby zapisane do newslettera o dniu premiery dowiedzą się ze skrzynki mailowej.

Czy można otrzymać dofinansowanie na działania w zakresie cyfryzacji?

18 października 2021 r. uruchomiony został program „Cyfrowa Gmina”. W ramach konkursu gminy otrzymają dofinansowanie w formie grantu w wysokości 100% wydatków kwalifikowanych (minimalna wysokość grantu dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna to 2 000 000 zł). Dofinansowanie zostanie przyznane na zakup sprzętu IT, oprogramowania (również w zakresie zamówień publicznych), licencji niezbędnych do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy i nauki np. stacje robocze, skanery, podpisy kwalifikowalne.

Wsparcie merytoryczne – artykuły i instrukcje na stronie postępowania.pl

Oprócz indywidualnych konsultacji prawnicy z Asystenta Postępowania oraz kancelarii Wielkopolska Grupa Prawnicza dzielą się swoją wiedzą w eksperckich artykułach blogowych i webinarów z zakresu zamówień publicznych oraz wydatkowania środków unijnych.

Na najbliższe szkolenie dla Zamawiających, które odbędzie się online 14 grudnia można się zapisać w zakładce „Baza wiedzy” (uczestnictwo jest darmowe).

W dziale “Przewodniki i instrukcje” udostępniono kilkadziesiąt tutoriali w formie artykułów i filmów, które krok po kroku prowadzą przez funkcjonalności programów i podpowiadają w jaki sposób poruszać się po platformie.

Polecamy najpopularniejsze artykuły z tematyki zamówień publicznych na blogu:

Artykuł partnera