Dostarczanie przesyłek pocztowych przez prywatnego operatora sprzyja konkurencji

Stan prawny na dzień: 21.03.2014
kontrola

Przetarg na dostarczanie przesyłek pocztowych na rzecz sądów powszechnych i prokuratur był uczciwy i zapewniał równy dostęp do udziału w nim wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom – uważa Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu i BCC.

Według Konfederacji rynek pocztowy ma szanse stać się bardziej konkurencyjny dla przedsiębiorców z tej branży i jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne. Zwraca również uwagę, że takie działania zostały już dokonane u naszych sąsiadów np. w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Jednocześnie przedsiębiorcy wyrażają ogromny niepokój ostatnimi negatywnymi opiniami środowisk na temat umowy, jaką zawarli prywatni operatorzy pocztowi na obsługę sądów i prokuratur. Zwycięstwo w przetargu firmy prywatnej, a nie Poczty Polskiej jest bowiem przejawem uwolnienia rynku usług pocztowych oraz likwidacji monopolu w tej branży.

Konfederacja podkreśla, że - równa konkurencja - w tym w ramach zamówień publicznych - jak również rzetelna ocena działalności to fundamentalne prawo przedsiębiorców działających w Polsce. Tym samym wszelkie podmioty i instytucje publiczne powinny odpowiedzialnie i rzeczowo oceniać zmiany zachodzące na rynku pocztowym w Polsce.

Ponadto przedsiębiorcy zwracają uwagę na znaczące aspekty ekonomiczne wynikające z wyboru obecnego wykonawcy. Wskazują bowiem, że przysparza to wielu oszczędności dla Skarbu Państwa - dzięki dopuszczeniu konkurencji ze strony firm prywatnych: 84,5 mln zł tytułem niższej ceny kontraktu oraz aż 93,5 mln z tytułu podatku VAT – podaje Konfederacja.

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Powiązane treści