Do zadań okresowych i nienormowanych nie należy wymagać umowy o pracę

Stan prawny na dzień: 18.04.2018
789d6a6dbd79d1c648b40cf9fc21e01cacf93540-medium

Wymóg zatrudniania osób na umowę o pracę powinien dotyczyć zadań ciągłych odpowiadających charakterowi umowy o pracę, a nie takich które mają charakter okresowy i nienormowany (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 maja 2017 r., sygn. akt KIO 814/17).

W rozpatrywanej sprawie zamawiający unieważnił postępowanie, powołując się m.in. na to, że ustanowił obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jedynie w stosunku do części osób, spośród wszystkich które będą zaangażowane w realizację zamówienia. Wymóg zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę dotyczył tylko kierowców i kierownika robót.

Zamawiający uznał, że jest on zbyt wąski, gdyż: „w realizacji przedmiotu zamówienia będą brały udział osoby fizyczne (pracownicy) odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku, w szczególności wywóz śniegu z chodników, placów i ulic, sprzątanie i utylizacja martwych zwierząt, koszenie trawników w pasach drogowych, na terenach ogólnomiejskich, w parku miejskim oraz terenach niezagospodarowanych; zakładanie trawników, pielęgnacja żywopłotów, w tym: sezonowe cięcie, cięcie odmładzające, karczowanie, odchwaszczanie żywopłotów; pielęgnacja bylin i różanek, kwiatów w donicach oraz kwietników sezonowych, pielęgnacja drzew i krzewów, w tym: usuwanie posuszu, formowanie koron drzew, odmładzanie, karczowanie i odchwaszczanie krzewów pojedynczych i w skupiskach, usuwanie drzew oraz korzeni po ściętych drzewach, pielęgnacja zieleni w parku miejskim, wykonywanie nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów. Do tych czynności Zamawiający był zobowiązany określić w przedmiocie zamówienia wymóg zatrudnienia osób, do wykonywania przedmiotowych czynności na umowę o pracę”.

Izba nie zgodziła się z takim stanowiskiem. W wyroku z 12 maja 2017 r. zauważyła, że: „za wadę uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego nie można także uznać braku wymagania Zamawiającego zatrudnienia wszystkich osób realizujących zamówienie na zasadzie umowy o pracę. (…) W rozpoznawanej sprawie Zamawiający określił w siwz stanowiska pracownicze dotyczące zadań ciągłych odpowiadających charakterowi umowy o pracę, przy czym niektóre zadania miały charakter okresowy, nienormowany, a zatem trudno dla takich czynności było wymagać zawarcia umowy o pracę”.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...
Słowa kluczowe:
kontraktumowa o pracę