Czy zamawiający ma środki przymusu wobec wykonawcy, który nie chce złożyć wyjaśnień?

Stan prawny na dzień: 22.08.2018
87eb38e9cba0935a486ece3f6d6dcf3583d2421b-medium

Zamawiający nie powinien stosować sankcji odrzucenia oferty wobec wykonawcy, który nie udzielił mu wyjaśnień treści oferty. Fakt, że wykonawca nie złożył wyjaśnień, oznacza tylko tyle, że zamawiający ocenia jego ofertę, w szczególności pod kątem zgodności jej treści z treścią siwz, wyłącznie na podstawie treści tej oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 992/18).

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy Pzp w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest prowadzenie między nim a wykonawcą negocjacji dotyczących oferty oraz, z zastrzeżeniem określonych sytuacji, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.

Odwołując się do rozumienia wyrazu „wyjaśnić” w języku polskim, należy stwierdzić, że wyjaśnić to „uczynić coś zrozumiałym”, „podać powody, motywy”. W konkretnym przypadku wskazanie terminu – 7 dni od dnia zawarcia umowy – jest zrozumiałe, jednoznaczne, wobec czego należy uznać, że wezwanie wykonawcy przez zamawiającego stanowi wezwanie do podania powodów, motywów zaoferowania tego terminu, a nie jego potwierdzenia. Kwestią kluczową jest jednak to, czy potwierdzenie treści oferty, zamiast jej wyjaśnienia, stanowi podstawę do odrzucenia oferty wykonawcy.

W praktyce zamówień publicznych odmowa złożenia wyjaśnień co do treści własnej oferty zdarza się rzadko, ponieważ wykonawcy zależy na tym, by zamawiający wybrał jego ofertę i w tym celu dokłada wszelkich starań, by treść oferty była jasna. Nie udzielając wyjaśnień, wykonawca naraża się jednak „jedynie” na ryzyko, że zamawiający, błędnie rozumiejąc treść oferty, uzna ją za niezgodną z siwz, co jednak wcale nie oznacza, że taka niezgodność rzeczywiście musi wystąpić.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...