Biała lista podatników VAT – informacje podstawowe i zmiany

Stan prawny na dzień: 26.11.2021
Biała lista podatników VAT – informacje podstawowe i zmiany

W 2019 roku rozpoczęła się reforma, która wprowadziła działanie tak zwanej białej listy podatników VAT - czyli tak na prawdę specjalnego wykazu informacji o podatnikach VAT, który ma umożliwiać weryfikację kontrahentów – bezpłatnie, za pomocą narzędzi zdalnych, przez internet. Jak biała lista VAT funkcjonuje? Jakie są jej podstawy? Jakie możliwości i rozwiązania są wprowadzane do narzędzia?

Funkcjonowanie białej listy VAT - w praktyce

Biała lista podatników VAT jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (zwanego dalej "szef KAS") na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dostęp do Białej Listy możliwy jest również w odpowiednich programach i aplikacjach. Lista umożliwia wyszukiwanie kontrahentów po numerze NIP, numerze REGON, numerze rachunku bankowego lub po nazwie firmy w sposób zdalny, przez internet. W przypadku osób fizycznych nazwa podmiotu może obejmować imię i nazwisko właściciela.

W ramach wyszukiwania możliwe jest wyszukiwanie danych aktualnych na dzień wyszukiwania, lub oznaczenie innej dostępnej daty (wcześniejszej) niż data wyszukiwania.

Dodatkowe informacje i pouczenia

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w ramach portalu białej listy VAT dodał specjalne pouczenia, dotyczące prowadzonego w postaci elektronicznej wykazu podmiotów VAT w tym podmiotów:

-      które nie zostały zarejestrowane przez naczelnika urzędu skarbowego albo które zostały wykreślone przez niego z rejestru jako podatnicy VAT,

-      zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Ponadto informuje również, że w wykazie można sprawdzać podmioty na określony wybrany dzień, ale przypadający nie wcześniej niż maksymalnie w okresie 5 lat poprzednich (poprzedzających rok), w którym dany podmiot jest sprawdzany.

Dodatkowo pojawiła się również informacja, że wykaz biała lista podatników VAT zawiera:

-      numery rachunków rozliczeniowych;

-      imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem: otwartych w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Numer rachunku bankowego

Jedną z najważniejszych informacji w ramach białej listy podatników VAT jest numer rachunku bankowego. Od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli płaci się partnerowi biznesowemu na rachunek inny niż podany w wykazie białej listy podatników VAT to podatnika czekają negatywne konsekwencje w tym przede wszystkim dwie sankcje:

-      po pierwsze nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,

-      po drugie będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed dokonaniem przelewu na rachunek bankowy kontrahenta zweryfikować, czy znajduje się on na białej liście podatników VAT, a jeżeli nie, to przed dokonaniem płatności wyjaśnić co jest przyczyną tej sytuacji. Dobrą praktyką jest również zapisanie wyniku wyszukania (jeżeli podmiot wyświetla się jako aktywny).

Artykuł partnera

Powiązane treści