Afera z przetargami informatycznymi w ZUS musi być wyjaśniona

Stan prawny na dzień: 19.02.2014
palce na klawiaturze

UZP ma sprawdzić czy doszło do nieprawidłowości w wartego 600 mln zł przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według doniesień medialnych podczas postępowania o zamówienie publiczne na utrzymanie systemu KSI, w którym jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Asseco Poland doszło do naruszenia prawa zamówień publicznych. Jak wynika z materiału, który ukazał się w „Faktach TVN”, nieprawidłowości te polegały przede wszystkim na tym, żedwóch pracowników ZUS, którzy zasiadali  w komisji przetargowej, dwie osoby z Asseco Poland oraz pracownik Urzędu Zamówień Publicznych są członkami rady fundacji ze Starachowic.

Urząd Zamówień Publicznych odnosząc się do tych doniesień wyjaśnił, że już w 2012 roku była przeprowadzana kontrola prawidłowości zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki na modyfikację i rozbudowę oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz na usługi wsparcia eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Kontrola wykazała, że nie ma podstaw do zastosowania w tych przetargach tryby z wolnej ręki, co zresztą zostało podtrzymane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Dzięki temu zastosowano odpowiednie tryby przetargowe przewidziane ustawą Pzp.

Nie było natomiast podstaw prawnych do wszczęcia kontroli doraźnej z powodu braku wniosków o jej przeprowadzenie m.in. od wykonawców. Takowa jest możliwa tylko jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu o zamówienie doszło do naruszenia przepisów ustawy Pzp, które mogło mieć wpływ na jego wynik.

Ponadto UZP w podanym oświadczeniu odniósł się również do zarzutów skierowanych pod adresem swojego pracownika. Urząd wyjaśnia, że jest to naczelnik Wydziału Analiz Orzecznictwa w Departamencie Prawnym, który nie brał udziału w przedmiotowym przetargu, ani nie dokonywał żadnych czynności w postępowaniu kontrolnym. Nie było zatem podstaw do wyłączenia go z udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne odpowiednio na podstawie art. 17 ustawy oraz art. 162 ustawy Pzp

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych podkreśla, że podejmie działania wyjaśniające, czy w przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS faktycznie doszło do naruszenia przepisów ustawy Pzp.

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych