Typy postępowań restrukturyzacyjnych

Stan prawny na dzień: 16.01.2023
Typy postępowań restrukturyzacyjnych

Utrzymanie płynności finansowej to trudne zadanie. Na powodzenie funkcjonowania przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, często niezależnych od nas. Nawarstwianie się zobowiązań finansowych powoduje stres oraz realne zagrożenie upadłości firmy. Poważne problemy finansowe nie powinny być bagatelizowane. Jak uratować firmę przed bankructwem? Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne? Jakie typy postępowania istnieją? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne? 

Restrukturyzacją nazwiemy szereg działań, mający na celu zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy. To typ postępowania sądowego, dzięki którym dłużnik ma możliwość uzyskać realną pomoc w spłacie długu. Na czym polega pomoc? Postępowanie restrukturyzacyjne to układ, nowy plan spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Często na upadłość firmy największy wpływ mają dawne zobowiązania. Postępowanie ma na celu doprowadzić do oddłużenia przedsiębiorstwa dzięki kilku istotnym krokom - redukcji zadłużenia, wstrzymania wypowiedzenia umów czy ochrony przeciw egzekucyjnej. Postępowanie restrukturyzacyjne jest dedykowane przedsiębiorstwom, które borykają się z problemami finansowymi. Są one formą pomocy dla firm, którym grozi widmo upadłości. Aby poznać więcej szczegółów zajrzyj na: https://kpr-restrukturyzacja.pl/.

Typy postępowań restrukturyzacyjnych

Pierwszym z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, regulowanych przez polskie prawo jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to nietypowy, bowiem pozasądowy sposób na rozwiązanie problemów finansowych w firmie. Aby skorzystać z tego rodzaju rozwiązania należy spełnić ważny warunek. Suma wierzytelności wobec dłużnika nie może przekraczać 15% ogólnej sumy wierzytelności. Przedsiębiorca, który potrzebuje pomocy w ratowaniu firmy przed upadłością zawiera umowę z doradcą restrukturyzacyjnym. Doradca stanowi nadzór nad postępowaniem układu. Do sądu sprawia trafia dopiero w wraz ze złożeniem wniosku o oficjalne zatwierdzenie sporządzonego układu. 

Kolejnymi typami postępowań restrukturyzacyjnym są przyspieszone postępowanie układowe oraz postępowanie ugodowe. Dlaczego oba rodzaje pojawiają się razem? Oba postępowania są podobne do siebie z wielu względów. Głównym elementem rozróżniającym postępowania jest szybkość ich realizacji. Różnią je także przesłanki wszczęcia całego przedsięwzięcia. Przyspieszone postępowanie ugodowe odbywa się wówczas, gdy należności wobec dłużnik nie przekraczają  15% sumy ogólnej wierzytelności firmy. W przypadku postępowania ugodowego natomiast, suma może przekraczać 15% wierzytelności. Obie formy umożliwiają uchronienie firmy przed egzekucją w ograniczonym czasie. Dzięki nim obowiązuje zakaz wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych, a jednocześnie zawieszenie trwających uregulowanych w układzie. 

Ostatnim typem postępowań restrukturyzacyjnych jest postępowanie sanacyjne. Ten rodzaj postępowania można wszcząć bez względu na ilość procentową wierzytelności. Dzięki postępowaniu sanacyjnym przedsiębiorca zostaje objęty ochroną przed egzekucją, ze względu na zawieszenie postępowań egzekucyjnych oraz braku możliwości wszczęcia nowych. Zakaz dotyczy również wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym.  Co jednak szczególnie różni ten rodzaj od pozostałych typów to fakt, że dłużnik traci zarząd na przedsiębiorstwem. Majątkiem firmy operuje zarządca. Osoba ta ma szczególne przywileje, bowiem bez konsekwencji zerwać niekorzystne umowy, czy sprzedać mienie firmy bez hipotek. Postępowanie sanacyjne jest dużą szansą na uzdrowienie finansów firmy, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Postępowanie jest bardzo sformalizowane i długotrwałe. 

Jeśli nie jesteś pewien, jak poprawić sytuację finansową w swojej firmie wejdź na: https://kpr-restrukturyzacja.pl/restrukturyzacja/. Specjaliści podpowiedzą Ci jak działać, aby nie doprowadzić do upadłości.