Postępowanie egzekucyjne – na czym polega i jak przebiega?

Stan prawny na dzień: 04.08.2023
  Postępowanie egzekucyjne – na czym polega i jak przebiega?

Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się po wydaniu orzeczenia zasądzającego należność. Jest niezbędne, gdy dłużnik nie spełnia dobrowolnie świadczenia w wyznaczonym terminie. Składa się na nie szereg czynności organów egzekucyjnych, które zmierzają do odzyskania pieniędzy. Sprawdź, na czym polega i jak przebiega postępowanie egzekucyjne.

Uczestnicy postępowania egzekucyjnego

Stronami postępowania egzekucyjnego są wierzyciel i dłużnik, czyli osoba, której przysługuje należność, oraz ten, kto uchyla się od spełnienia świadczenia. Organami egzekucyjnymi są z kolei sądy rejonowe oraz działający przy nich komornicy.

Przedmiotem egzekucji najczęściej są pieniądze, ale mogą nim być również rzeczy.. Najczęściej wierzyciel stara się odzyskać pieniądze. Czasami egzekucja może obejmować też świadczenia niepieniężne czy być wszczęta w celu zniesienia współwłasności nieruchomości.

Powody wszczęcia postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne możesz wszcząć w sytuacji, gdy nie otrzymasz zapłaty z tytułu wymagalnej wierzytelności i masz ważny tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nie możesz więc skorzystać z pomocy komornika, jeśli postępowanie sądowe jeszcze się nie zakończyło. W praktyce to od Twojej decyzji zależy, jak szybko po upływie terminu na zapłatę wyznaczonego w orzeczeniu kończącym postępowanie rozpoczniesz dalsze kroki. Przed złożeniem wniosku o nadanie klauzuli wykonalności zweryfikuj prawomocność orzeczenia.

Postępowanie egzekucyjne jest ostatnim krokiem w procesie egzekucji należności. Komornik ma do dyspozycji szereg narzędzi, które sprawiają, że jest w stanie skutecznie i szybko odzyskiwać wierzytelności. Egzekucja może być prowadzona m.in. z ruchomości, wynagrodzenia za pracę czy nieruchomości.

Przebieg postępowania egzekucyjnego

Egzekucja należności składa się z kilku etapów postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się od złożenia wniosku egzekucyjnego, w którym wskazujesz przede wszystkim wysokość dochodzonej kwoty, podstawę wierzytelności oraz wnioskowane sposoby egzekucji. Do pisma dołączasz tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności w oryginale. Wniosek możesz nadać listem poleconym albo złożyć osobiście w kancelarii komorniczej.

Wyboru komornika dokonuje wierzyciel. Może on mieć co do zasady siedzibę na terenie całej Polski, chyba że w danym roku przekroczy limit spraw przyjmowanych z wyboru. Jeśli tak się stanie, właściwy będzie komornik z rewiru, w którym mieszka dłużnik.

Po przyjęciu wniosku i dokonaniu jego weryfikacji komornik przystąpi do czynności egzekucyjnych. Ich celem jest odzyskanie Twoich pieniędzy lub rzeczy. Zakres podejmowanych czynności zależy od okoliczności sprawy. W praktyce jednym z najpopularniejszych sposobów jest zajęcie rachunków bankowych dłużnika.

Jeśli dłużnik będzie wypłacalny, komornik pobierze od niego Twoje pieniądze. Będzie on również zobowiązany do pokrycia kosztów postępowania egzekucyjnego, które mogą okazać się wysokie.

Słowa kluczowe:
egzekucja

Powiązane treści