Jak zrozumieć zawiłości polskiego systemu podatkowego? Rola edukacji prawnej dla przedsiębiorców i księgowych

Stan prawny na dzień: 22.07.2025
studia-prawnicze-na-ewspa5

Polski system podatkowy jest złożony, a sytuacji wcale nie poprawiają kolejne zmiany w przepisach. To powoduje, że zapotrzebowanie na księgowych jest duże. Ale nie każdy przedsiębiorca chce w opierać się jedynie na wiedzy specjalistów. Jeżeli zastanawiasz się, jak uzupełnić kompetencje z zakresu podatków, to poniższy poradnik jest dla Ciebie.

Przyjrzymy się, jak odpowiednie kształcenie, w tym studia podyplomowe z prawa podatkowego, może pomóc w nawigacji po polskim systemie podatkowym.

Dlaczego warto podjąć studia podyplomowe z prawa podatkowego?

Na studiach podyplomowych z prawa podatkowego na EWSPA można przede wszystkim uporządkować i uzupełnić już posiadaną wiedzę z zakresu podatków. Ponieważ takie studia są nastawione głównie na zagadnienia praktyczne, to ich słuchacze są zapoznawani m.in. z aktualnymi interpretacjami przepisów, wyrokami sądów i najczęściej popełnianymi błędami. To właśnie ćwiczenia są największym atutem – dzięki nim słuchacze zyskują wiedzę, która przyda im się w codziennej pracy.

Co więcej, zajęcia na studiach podyplomowych z prawa podatkowego są prowadzone nie przez teoretyków, lecz przez doświadczonych praktyków. Wśród wykładowców znajdują się doradcy podatkowi oraz przedstawiciele administracji skarbowej, co gwarantuje przekazywanie wiedzy opartej na rzeczywistych wyzwaniach i rozwiązaniach.

Czy studia podyplomowe z zakresu podatków są tylko dla księgowych i przedsiębiorców?

Rozliczanie przedsiębiorców czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nieustannego dokształcania się, głównie w zakresie zmian i interpretacji przepisów – obliczeniami zajmują się dedykowane do tego narzędzia.

Jednak studia podyplomowe z zakresu podatków nie są przeznaczone wyłącznie dla tych dwóch grup słuchaczy – zainteresować nimi mogą się również:

  • kandydaci na doradców podatkowych;
  • osoby, które ukończyły studia prawnicze i w pracy zawodowej chcą skoncentrować się na prawie podatkowym;
  • osoby, które w pracy zawodowej często mają styczność z prawem podatkowym.

Jakie studia wybrać, myśląc o karierze w księgowości?

Optymalnym wyborem wydają się studia na kierunku finanse i rachunkowość – pozwalają one zdobyć wiedzę z zakresu funkcjonowania m.in. przedsiębiorstw. Jednak osoby, które nie planują pracować w księgowości, ale administracji skarbowej, mogą zdecydować się na Kierunek Administracja. Pozwala on uczestniczyć choćby w zajęciach, które dotyczą postępowania egzekucyjnego w administracji, prawa karnego skarbowego czy opodatkowania przedsiębiorstw.

Jednak osoby, które nie planują pracować bezpośrednio w księgowości, ale np. w administracji skarbowej, mogą zdecydować się na kierunek Administracja. Studia te umożliwiają uczestnictwo w zajęciach dotyczących takich zagadnień jak postępowanie egzekucyjne w administracji, prawo karne skarbowe czy opodatkowanie przedsiębiorstw. Absolwenci kierunku administracja są dobrze przygotowani zarówno do pracy w administracji skarbowej, jak i do prowadzenia własnej firmy. Wiedzę z zakresu podatków również mogą skutecznie uzupełnić na studiach podyplomowych.

Powiązane treści