Jak dokładnie wygląda rozliczenie niemieckiego podatku?

Stan prawny na dzień: 03.10.2022
Jak dokładnie wygląda rozliczenie niemieckiego podatku?

Konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym dotyczy każdej osoby pozyskującej dochód. Ta zasada obowiązuje również w Niemczech i podlegają jej Polacy, którzy wyjechali za zachodnią granicę w celach zarobkowych. Proces składania PIT-u wygląda nieco inaczej niż w Polsce, jednak poza kilkoma szczegółami różnica nie jest duża. Mimo to wiele osób z Polski ma obawy przed samodzielnym wykonaniem zeznania podatkowego z uwagi na bardziej rozbudowaną biurokrację niemieckiej skarbówki oraz nieznajomość języka. Czy słusznie? W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym polega rozliczenie niemieckiego obowiązku fiskalnego i podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia.

Podstawy niemieckiego systemu podatkowego

Po zgłoszeniu meldunku w Niemczech podejmując pierwszą pracę, pracownicy z Polski są przypisywani do jednej z sześciu klas podatkowych. O tym, w której z nich się znajdą, decydują ich zarobki oraz sytuacja życiowa, a przynależność do klasy podatkowej wpływa na wysokość kwoty wolnej od podatku, samego podatku oraz określa możliwość skorzystania z ulg. Podczas rejestracji w Niemczech osoby rozliczające się samodzielnie są automatycznie przypisane do pierwszej klasy podatkowej, a małżeństwa do czwartej. Pierwsza klasa jest dedykowana wszystkim osobom, które prowadzą gospodarstwo domowe w pojedynkę, również będącym w separacji i po rozwodzie. Rodzic samodzielnie wychowujący dziecko może wnioskować o zmianę klasy na drugą, gdzie obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku. Klasa trzecia przeznaczona jest dla małżeństw, w których jedna z osób ma znacząco wyższe zarobki – osoba o wyższym dochodzie wybiera wówczas klasę piątą. Szósta klasa podatkowa kierowana jest do osób, które wykonują więcej niż jedną pracę.

Istnienie klas podatkowych to najważniejsza różnica między polskim i niemieckim systemem fiskalnym, jednak po określeniu, do której z nich zostało się przypisanym, rozliczenie niemieckiego podatku przebiega podobnie.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia niemieckiego podatku?

Dokładna zawartość kompletu dokumentów potrzebnych do rozliczenia niemieckiego podatku uzależniona jest od przynależności do konkretnej klasy podatkowej i prawa do ulg. Do podstawowych dokumentów zaliczają się:

  • Lohnsteuerbescheinigung – otrzymywane od pracodawcy potwierdzenie wysokości zarobków;
  • zaświadczenie z urzędu EU/EWR – mieszkając w Niemczech, należy rozliczyć się również z dochodów pozyskanych w Polsce, służy do tego druk otrzymywany w polskim urzędzie skarbowym;
  • potwierdzenia przysługujących zwolnień podatkowych.

Gdzie i kiedy złożyć deklarację podatkową?

Rozliczenie niemieckiego podatku odbywa się w tamtejszym odpowiedniku urzędu skarbowego – Finanzamcie. Osobiste złożenie dokumentów coraz częściej zastępuje wysyłka przez specjalny formularz internetowy. Pozwala to uniknąć kolejek i konieczności dojazdu, a system online jest dostępny o dowolnej godzinie. Rozwiązanie to cenią szczególnie osoby, które składają PIT krótko przed ostatecznym terminem. Wtedy bowiem, analogicznie do sytuacji w polskim urzędzie, kolejki są dużo większe. Rozliczenie online sprawia również, że czas oczekiwania na zwrot jest krótszy. Termin mija w ostatnim dniu lipca następnego roku. Dla roku podatkowego 2021 czas na przekazanie deklaracji do Finanzamtu skończył się więc 31. lipca 2022.

Osoby obawiające się skomplikowanych formalności związanych z rozliczeniem niemieckiego podatku, mogą zwrócić się o pomoc do jednego z biur specjalizujących się w niemieckim systemie podatkowym. Profesjonalny księgowy zaznajomiony z tamtejszymi realiami przeprowadzi bezproblemowo przez cały proces, sprawdzi klasę podatkową, wskaże miejsce uiszczenia opłaty fiskalnej, pomoże skompletować dokumenty oraz obliczy przewidywany zwrot.

Powiązane treści