JEDZ – FORMULARZ JEDNOLITEGO EUROPEJSKIEGO DOKUMENTU ZAMÓWIENIA

Stan prawny na dzień: 08.04.2024

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ lub ESPD) jest to wstępne oświadczenie własne, które wykonawca składa w postępowaniu na zamówienie o wartości powyżej progów unijnych. Dokument ten dotyczy braku podstaw wykluczenia z postępowania oraz  spełniania warunków udziału w postępowaniu. JEDZ to tymczasowy dowód zastępujący podmiotowe środki dowodowe wymagane przez zamawiającego w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Formularz JEDZ został wprowadzonyrozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.

JEDZ jest dokumentem jednolitym dla całej Unii Europejskiej. Ma on na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych wynikających z wymogu przedstawienia znacznej liczby zaświadczeń lub innych dokumentów związanych z kryteriami wykluczenia i kwalifikacji. Stosowne dokumenty podmiotowe, które będą potwierdzać informacje zawarte w JEDZ, złoży na wezwanie zamawiającego jedynie wykonawca, który znajduje się na pierwszy miejscu w rankingu ofert. Zatem nie każdy uczestnik postępowania będzie automatycznie zobowiązany do pozyskiwania całego kompletu dokumentów wymaganych w dokumentach zamówienia.

Jednolity Europejski Dokument zamówienia w Prawie zamówień publicznych

Zgodnie z art. 125 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty wykonawca dołącza oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie wskazanym przez zamawiającego.

Stosownie do ust. 2 tego przepisu oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się na formularzu Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, sporządzonym zgodnie ze wzorem standardowego formularza określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (Dz.Urz. UE L 3 z 6 stycznia 2016 r., str. 16). Dotyczy to procedur prowadzonych w tzw. progach unijnych.

Zgodnie zaś z ust. 3 przepisu oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, stanowi dowód potwierdzający brak podstaw wykluczenia, spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, odpowiednio na dzień składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo ofert, tymczasowo zastępujący wymagane przez zamawiającego podmiotowe środki dowodowe.

W przypadku konsorcjów i spółek cywilnych każdy z wykonawców składa osobne wstępne oświadczenie (JEDZ) dotyczące swojej osoby. Jeśli wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów, przedkłada też oprócz własnego JEDZ oświadczenie podmiotu trzeciego. Zarówno podmioty trzecie, konsorcjanci i wspólnicy spółki cywilnej wykazują w JEDZ tylko własny potencjał.

Wykonawcy składają JEDZ we wszystkich trybach zamówieniowych – w przetargu nieograniczonym i negocjacjach bez ogłoszenia z ofertą, w trybie zamówienia z wolnej ręki przed podpisaniem umowy, w pozostałych procedurach – z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W tzw. procedurze odwróconej (stosowanej w przetargu nieograniczonym) zamawiający może odstąpić od obowiązku składania JEDZ wraz z ofertą. Wykonawca w takim przypadku nie musi składać JEDZ z ofertą, a dopiero na wezwanie zamawiającego wraz z pozostałymi środkami dowodowymi i to tylko jeśli znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu ofert (art. 139 ust. 2 ustawy Pzp).

Serwis ESPD – elektroniczne narzędzie do wypełniania JEDZ

JEDZ można obecnie utworzyć i wygenerować w systemie informatycznym ESPD. ESPD
(European Single Procurement Document) jest to narzędzie wspierające zamawiających i wykonawców w samodzielnym utworzeniu nowego formularza JEDZ. Serwis umożliwia nie tylko wypełnienie, ale także ponowne wykorzystanie formularza. Narzędzie zbudowane jest z komponentów oferowanych przez administratora na podstawie rozporządzenia Komisji. Wykonawca powinien wypełnić pola wskazane przez zamawiającego w dokumentach zamówienia. Wypełniony dokument może zostać zapisany przez wykonawcę na dysku lokalnym lub innym nośniku danych.

Wykonawca ma możliwość przedkładania formularza w kolejnych postępowaniach, oczywiście pod warunkiem, że wymagane są w nich te same informacje w zakresie warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw wykluczenia.

Treść Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia zawiera następujące części i sekcje:

Część I. Informacje dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia oraz instytucji zamawiającej lub podmiotu zamawiającego.

Część II. Informacje dotyczące wykonawcy.

Część III. Kryteria wykluczenia:

A: Podstawy związane z wyrokami skazującymi za przestępstwo (ich stosowanie jest obowiązkowe na mocy art. 57 ust. 1 dyrektywy 2014/24/UE. Ich stosowanie jest również obowiązkowe dla instytucji zamawiających na mocy art. 80 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2014/25/UE, natomiast podmioty zamawiające inne niż instytucje zamawiające mogą postanowić o stosowaniu tych kryteriów wykluczenia).

B: Podstawy związane z płatnością podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne (ich stosowanie jest obowiązkowe na mocy art. 57 ust. 2 dyrektywy 2014/24/UE w przypadku ostatecznej i wiążącej decyzji. Na tych samych warunkach ich stosowanie jest również obowiązkowe dla instytucji zamawiających na mocy art. 80 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2014/25/UE, natomiast podmioty zamawiające inne niż instytucje zamawiające mogą postanowić o stosowaniu tych podstaw wykluczenia. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami krajowymi niektórych państw członkowskich wykluczenie może być obowiązkowe również wtedy, gdy decyzja nie jest ostateczna ani wiążąca.).

C: Podstawy związane z niewypłacalnością, konfliktem interesów lub wykroczeniami zawodowymi (zob. art. 57 ust. 4 dyrektywy 2014/24/UE) (przypadki, w których wykonawcy mogą zostać wykluczeni; instytucje zamawiające mogą zostać zobowiązane przez swoje państwa członkowskie do zastosowania tych podstaw wykluczenia. Na mocy art. 80 ust. 1 dyrektywy 2014/25/UE wszystkie podmioty zamawiające, niezależnie od tego, czy są instytucjami zamawiającymi, czy też nie, mogą postanowić o stosowaniu tych podstaw wykluczenia lub zostać do tego zobowiązane przez swoje państwo członkowskie).

D: Inne podstawy wykluczenia, które mogą być przewidziane w przepisach krajowych państwa członkowskiego instytucji zamawiającej lub podmiotu zamawiającego.

Część IV. Kryteria kwalifikacji:

α: Ogólne oświadczenie dotyczące wszystkich kryteriów kwalifikacji

A: Kompetencje.

B: Sytuacja ekonomiczna i finansowa.

C: Zdolność techniczna i zawodowa.

D: Systemy zapewniania jakości i normy zarządzania środowiskowego.

Część V. Ograniczanie liczby kwalifikujących się kandydatów.

Część VI. Oświadczenia końcowe.

Wykonawca, wypełniając właściwe rubryki JEDZ, musi dostosować ich zawartość do potrzeb potwierdzenia spełnienia konkretnych warunków udziału w danym postępowaniu.

Elektroniczna forma JEDZ

W świetle art. 63 ust. 1 ustawy Pzp należy złożyć JEDZ w formie elektronicznej tj. opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aktualna i zgodna z ustawą z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) instrukcja wypełniania JEDZ znajduje się na stronach Urzędu Zamówień Publicznych.

Urząd Zamówień Publicznych przygotował także Instrukcję składania JEDZ przy użyciu środków komunikacji elektronicznej oraz „Przykładowe zapisy SIWZ dotyczące składania JEDZ w formie elektronicznej”. Wszystkie materiały edukacyjne UZP dostępne są tutaj: https://www.gov.pl/web/uzp/jednolity-europejski-dokument-zamowienia

Podstawa prawna

  • rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (Dz.Urz. UE L 3 z 6 stycznia 2016 r., str. 16),
  • art. 63, art. 125 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).
Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...
Słowa kluczowe:
JEDZ