ŁĄCZNE ROZPOZNANIE ODWOŁAŃ

Stan prawny na dzień: 17.05.2024

W praktyce zamówień publicznych zdarza się niekiedy, że kilku wykonawców składa odwołania w tym samym postępowaniu o udzielenie zamówienia lub odwołania dotyczą takich samych czynności lub zaniechań czynności zamawiającego. W takim przypadku, stosownie do art. 544 ust. 2 ustawy Pzp, prezes KIO może wydać zarządzenie o łącznym rozpoznaniu odwołań przez Izbę. Celem łączenia odwołań do wspólnego rozpoznania jest zapewnienie szybkości i ekonomiki postępowania odwoławczego.

Wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych przysługuje prawo do wniesienia odwołania do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. W ograniczonym zakresie (wobec ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia lub ogłoszenia o konkursie oraz dokumentów zamówienia) odwołanie przysługuje również organizacjom wpisanym na listę organizacji uprawnionych do wnoszenia środków ochrony prawnej oraz Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Przepisy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą w sytuacji zarządzenia, przez prezesa KIO, łącznego rozpoznania odwołań złożonych w tym samym postępowaniu wyznaczenie składu orzekającego do rozpoznania tych odwołań odbywa się pod sygnaturą akt pierwszego zarejestrowanego odwołania.

Przepis § 12 ust. 2 przywołanego rozporządzenia wskazuje ponadto, że jeżeli zostanie wniesione kolejne odwołanie podlegające łącznemu rozpoznaniu z odwołaniem, do którego rozpoznania wyznaczono już skład orzekający, prezes Izby, zarządzając o łącznym rozpoznaniu odwołań, kieruje je do rozpoznania przez skład orzekający wyznaczony do pierwszego odwołania.

Łączne rozpoznanie odwołań w Prawie zamówień publicznych

Przepis art. 556 ustawy Pzp wskazuje, że w przypadku łącznego rozpoznania odwołań skład orzekający KIO może wydać łączne orzeczenie. Oznacza to, że rozstrzygnięcia dotyczące każdego z odwołań, mimo że od siebie niezależne, zawarte będą w jednym orzeczeniu (wyroku lub postanowieniu Izby).

Z ostatniej dostępnej – w momencie przygotowywania tekstu – na stronie internetowej KIO „Informacji o działalności Krajowej Izby Odwoławczej w 2022 r.” wynika, że w 2022 roku liczba odwołań skierowanych do łącznego rozpoznania wyniosła 581 tj. 16% ogólnej liczby 3537 wniesionych odwołań. We wcześniejszych latach dane to prezentowały się następująco:

  • 19% odwołań w 2021 roku,
  • 18% odwołań w 2020 roku,
  • 13% w roku 2019 roku oraz
  • 18% w roku 2018 roku.

Maksymalna liczba odwołań, które zostały złożone do łącznego rozpoznania w ramach jednego postępowania odwoławczego w 2022 roku wyniosła 13 odwołań. Dla porównania w 2021 roku było to 9 odwołań.

Podstawa prawna

art. 544 ust. 2 oraz 556 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.)

§ 12 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. z 2020 poz. 2453).

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce