Zamówienia z wolnej ręki 2023 – przesłanki stosowania trybu w nowym Pzp

Stan prawny na dzień: 20.10.2022
Tryb zamówienia z wolnej ręki Pzp 2023

Każdy zamawiający chce szybko i w sposób jak najmniej sformalizowany dokonać potrzebnych zakupów. Z pewnością tryb zamówienia z wolnej ręki spełnia obydwa te wymogi. Jednak z uwagi na to, że jest procedurą, która całkowicie wyłącza konkurencję, nie wolno stosować jej w sposób dowolny. W artykule możesz sprawdzić, kiedy zamówienie z wolnej ręki jest dopuszczalne Prawem zamówień publicznych. Znajdziesz tu odpowiedzi na praktyczne pytania zamawiających, które pojawiają się przy decyzji o wyborze trybu. Polecam Twojej uwadze także artykuł dotyczący procedury zamówienia z wolnej ręki krok po kroku, który ukaże się wkrótce w dziale Top tematy.

W tym artykule
  • Tryb zamówienia z wolnej ręki polega na tym, że zamawiający zwraca się do jednego wybranego wykonawcy z wnioskiem o zawarcie umowy. Podpisanie kontraktu jest oczywiście poprzedzone negocjacjami z wykonawcami. 
  • Procedura z wolnej ręki może być stosowania w zamówieniach krajowych i unijnych. Przesłanki jej zastosowania różnią się w sposób nieznaczny między sobą w zależności od wartości zamówienia.
  • Jedną z częstszych przyczyn stosowania procedury z wolnej ręki jest monopol wykonawcy na danym rynku. W tym miejscu zalecamy zachować szczególną ostrożność przy udzielaniu zamówień na zakup i wdrożenie systemu informatycznego. Jeśli wykonawca odmawia przekazania kodów źródłowych do wdrożonego oprogramowania, to nie stanowi to podstawy zlecenia mu zamówienia z wolnej ręki na modyfikacje i naprawy oprogramowania z uwagi na jego „monopol”.
  • Zamawiający często korzystają z zamówienia z wolnej ręki, gdy wystąpiła wyjątkowa nieprzewidziana sytuacja i trzeba pilnie zrealizować zamówienie. Dotyczy to m.in. awarii i wypadków. Warto pamiętać, że należy wcześniej oszacować długość trwania postępowania w trybach konkurencyjnych, sprawdzić, czy pozwoli ona dokonać potrzebnych zakupów a jeśli nie, to dopiero potem podjąć decyzję o zamówieniu z wolnej ręki.
  • W trybie z wolnej ręki wolno także kupować po nieudanych przetargach lub procedurze podstawowej. Unieważnienie tych procedur musi mieć jednak określone, wskazane ustawą Pzp przyczyny.

Sprawdź też darmowe webinarium Portalu ZP: Procedura z wolnej ręki według nowej ustawy Pzp 2021

Pozostało jeszcze 95% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...