Przedmiotowe środki dowodowe w nowym Prawie zamówień publicznych – rodzaje, reguły składania

Stan prawny na dzień: 03.10.2022
Przedmiotowe środki dowodowe w nowym Pzp

Nowe Pzp w 2021 roku wprowadziło pojęcie przedmiotowych i podmiotowych środków dowodowych. Są to środki służące potwierdzeniu braku podstaw wykluczenia z postępowania i warunków udziału w postępowaniu oraz za pomocą których zamawiający może sprawdzić wymogi dotyczące oferowanego przedmiotu zamówienia. Przedmiotowe środki dowodowe są o tyle szczególnymi dokumentami, iż wykonawca w razie dotyczących  ich błędów i braków nie zawsze będzie miał możliwość wyjaśnienia oraz uzupełnienia. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność, w jakiej formie i w jakich terminach złożyć tego typu dokumenty i inne środki. W artykule piszemy m.in. o tym, jakie są przykładowe przedmiotowe środki dowodowe, jak brzmią wymogi SWZ z nimi związane oraz w jakiej formie i kiedy je złożyć.

W tym artykule
  • Przykłady przedmiotowych środków dowodowych to m.in. etykiety, certyfikaty wydawane przez jednostkę oceniającą zgodność lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez tę jednostkę, próbki, opisy, fotografie, plany, projekty, rysunki, modele, wzory.
  • Przykładowe rodzaje przedmiotowych środków dowodowych wynikają z ustawy Prawo zamówień publicznych. Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415) nie normuje kwestii związanych z przedmiotowymi środkami dowodowymi.
  • Przedmiotowe środki dowodowe to dokumenty, oświadczenia i inne środki służące potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług i robót budowlanych z wymaganiami zamawiającego.
  • Zamawiający może żądać od wykonawców tylko takich przedmiotowych środków dowodowych, które są mu niezbędne, aby przeprowadzić postępowanie. Odpowiednie przedmiotowe środki dowodowe muszą się wiązać z przedmiotem zamówienia i być w stosunku do niego proporcjonalne.
  • Organizator przetargu ma obowiązek zaakceptować równoważne przedmiotowe środki dowodowe do tych, których wprost wymaga w postępowaniu. Zamawiający powinien wspomnieć, że akceptuje inne odpowiednie przedmiotowe środki a także wskazać, czym będzie się kierować, oceniając ich równoważność.
  • Zamawiający będzie mógł żądać uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, tylko wtedy gdy przewidzi taką możliwość w dokumentach zamówienia. Szczegóły w zakresie uzupełnienia i wyjaśnień dotyczących treści przedmiotowych środków dowodowych omówimy w kolejnym Top temacie.

Być może zainteresują Cię także opracowania i wzory dokumentów związane z przedmiotowymi środkami dowodowymi:

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...