- Podstawą dla przygotowania kosztorysu inwestorskiego przy szacowaniu robót budowlanych są dokumentacja projektowa, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych, założenia wyjściowe do kosztorysowania i ceny jednostkowe robót podstawowych.
- Opracowania (publikatory) zawierające bazy cenowe dla robót budowlanych to BISTYP (wydawnictwo Wolters Kluwer SA), INTERCENBUD (wydawnictwo Athenasoft Sp. z o.o.), ORGBUD (wydawnictwo ORGBUD SERWIS Sp. z o.o.), SEKOCENBUD (wydawnictwo OWEOB Promocja) oraz WACETOB (wydawnictwo WACETOB Sp. z o.o.).
- Aby określić szacunkową wartość dostaw lub usług można np.: zwrócić się do wykonawców o wycenę usługi, skorzystać z informacji zamieszczonych na stronach internetowych, skorzystać z wiedzy profesjonalnego podmiotu zajmującego się wyceną danego rodzaju usług, wycenić je na podstawie wcześniej zrealizowanych usług.
- Zamawiający bardzo często przy swojej prośbie o wycenę skierowanej do wykonawców podaje jedynie ogólne informacje. W takim przypadku wykonawca może przyjąć zakres prac i ryzyka (np. związanych z wysokością kar umownych) większy niż faktycznie wynikałby z dokumentacji zamówienia. Tym samym wykonawca może wskazać cenę znacznie wyższą niż powinien. Z drugiej strony wykonawca może nie uwzględnić potencjalnych prac i ryzyka, a w konsekwencji zaniżyć swoją cenę ofertową.
- Korzystanie przy szacowaniu z informacji zamieszczonych na stronach internetowychsprawdzi się raczej przy mniej skomplikowanych usługach.
- Nie ma generalne ustawowej reguły, która definiowałaby, kiedy dostawy są podobne. W każdym zamówieniu będzie to wymagało indywidualnej oceny.
- Zagadnieniem, które budzi wątpliwości wśród zamawiających, jest sposób postępowania w przypadku, gdy wartość zamówienia oszacowano poniżej progów unijnych, a złożone oferty przekraczają tę wartość. Rozwiązanie zależy tu od liczby złożonych w postępowaniu ofert z ceną wyższą niż próg.
- W wyniku postępowania prowadzonego w trybie podstawowym zamawiający udzielił zamówienia na trzy części. Dwie pozostałe unieważnił (np. z uwagi na brak ofert). Zamawiający chce ogłosić kolejne postępowanie, które swoim zakresem będzie odpowiadało temu, które obejmowało unieważnione części. Wówczas zamówienie zleca stosownie do wartości unieważnionych części.
Teoretyczne omówienie ustawowych reguł szacowania wartości zamówienia publikujemy tutaj: Szacowanie wartości zamówienia krok po kroku – jak w praktyce je przeprowadzić?
Poniżej lista wzorów dokumentacji związanej z szacowaniem, którą znajdziesz także w artykule: