- Wykonawca zawsze powinien rozważyć, czy nie przystąpić do postępowania odwoławczego. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł już zakwestionować czynności, jaką zamawiający podejmie po wszczęciu postępowania odwoławczego.
- Nie później niż do czasu otwarcia rozprawy przed Izbą, zamawiający lub odwołujący może zgłosić opozycję przeciw przystąpieniu innego wykonawcy.
- KIO powinna rozpatrzyć odwołanie w ciągu 15 dni od dnia jego doręczenia prezesowi KIO.Jeśli jednak przekroczy ten termin, nie grożą jej z tego tytułu żadne konsekwencje.
- Tłumaczenia dokumentów, które strony składają w postępowaniu nie muszą być tłumaczone przysięgle.
- Analizując odwołanie, KIO w pierwszej kolejności musi ocenić, czy nie ma podstaw, aby odrzucić odwołanie zgodnie z art. 528 ustawy Pzp.
- Nawet jeśli strona lub uczestnik nie stawią się na rozprawie przed Izbą, nie wstrzyma to rozpoznania odwołania. Oczywiście warunkiem jest prawidłowe zawiadomienie o rozprawie.
- Zamawiający może podpisać umowę z wybranym wykonawcą po upływie tzw. okresu standstill. Jest to minimalny czas, jaki musi upłynąć między przesłaniem zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty a zawarciem umowy.
Więcej o odwołaniu do KIO piszemy tutaj: Odwołanie do KIO - wzór, terminy, opłaty, jak walczyć o zamówienie krok po kroku
Zachęcam też do obejrzenia darmowego webinarium Portalu ZP na temat środków ochrony prawnej w ustawie Pzp: Środki ochrony prawnej w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych