omyłki

Omyłki w kosztorysach ofertowych – sprawdź, jak dokonać wielu poprawek zgodnie z przepisami

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie na roboty budowlane z wynagrodzeniem kosztorysowym. Wykonawca złożył ofertę, do której dołączył kosztorysy ofertowe na branżę drogową i instalacyjną. Po ich sprawdzeniu ustalono, że:

  • w kosztorysie branży drogowej składającym się z 91 pozycji, w 42 jest niekompletny opis pozycji,
  • w kosztorysie branży instalacyjnej składającym się ze 132 pozycji, w 37 z nich jest niekompletny opis pozycji.

Niekompletność polega na braku w opisach szczegółowych wymagań materiałowych, które zamawiający dookreślił dodatkowo w przedmiarach robót. Chodzi np. o kolor wymaganej kostki, rodzaj piasku, rur i kruszywa itp. Poza wskazanymi niekompletnościami opisy pozycji są zgodne.

Czy zamawiający może korygować niekompletne opisy pozycji przedmiarowych w takiej ilości, doprowadzając do zgodności oferty z opisem przedmiotu zamówienia?

Dodatkowo w kosztorysie branży drogowej w dwóch pozycjach wykonawca w opisie pozycji wpisał inne – zaniżone krotności (zamiast krotność 1 wpisał 0,6, zamiast krotność 28 wskazał 14) niż wynikają z dołączonych przedmiarów, zachowując jednocześnie niezmienione ilości przedmiarowe. Zamawiający obawia się, czy wykonawca uwzględnił w cenie wymagane krotności. Czy w związku z tym możemy od razu poprawić krotności z 06 na 1 i z 14 na 28 w tych dwóch pozycjach, a jeżeli tak, czy powinniśmy też przeliczyć ceny jednostkowe i wartości pozycji, zwiększając cenę kosztorysową oferty, czy poprawić bez zmiany ceny, pozostawiając wykonawcy możliwość niewyrażenia zgody na poprawę?

A może najpierw należy wezwać wykonawcę do wyjaśnienia, z czego wynikają rozbieżności w zakresie krotności i czy ceny jednostkowe uwzględniają zakres wymagany do realizacji w siwz? Jak zareagować, w sytuacji gdy wykonawca wskaże, że się pomylił w krotnościach i należy zwiększyć ceny jednostkowe? Czy w takim przypadku poprawa kosztorysu będzie miała już znamiona negocjacji z wykonawcą?