Pytanie:
Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego z zastosowaniem rozliczenia ryczałtowego. W siwz w sposobie obliczenia ceny określił, że cena ryczałtowa musi wynikać z kalkulacji ryczałtu dołączonej do oferty. Cenę należy podać w złotych polskich z uwzględnieniem należnego podatku VAT. W przypadku braku możliwości wyliczenia wartości brutto w kosztorysie ofertowym każdej pozycji oddzielnie, można podatek VAT doliczyć przy podsumowaniu całego kosztorysu (działów, rozdziałów itp.). Wykonawca do oferty załącza kosztorys, w którego podsumowaniu widnieje poniższe wyliczenie:
Wartość robót bez podatku VAT: 388.855,16 zł
Podatek VAT 23%: 75.899,27 zł
Ogółem wartość robót: 464.754,43 zł
Prawidłowe wyliczenie kwoty 23 % podatku VAT wynosi natomiast 89.436,69 zł. Kwotę 464.754,43 zł wykonawca wpisuje w Formularzu ofertowym jako cenę ryczałtową zamówienia.
Jak ma w tej sytuacji zachować się zamawiający? Czy w związku z określeniem ryczałtu nie badać sposobu dojścia do ceny i pozostawić zaoferowaną cenę bez zmiany, czy poprawić jako oczywistą omyłkę rachunkową wyliczenie VAT i w konsekwencji zmienić cenę ryczałtową oferty?