Krajowa Izba Odwoławcza nie ustala prawidłowości stawki VAT w taki sposób, jak czynią to organy podatkowe. Organy te są wyłącznie właściwe do wydawania wiążących informacji w zakresie stawki podatku od towarów i usług. Z kolei rolą Krajowej Izby Odwoławczej jest jedynie ocena prawidłowości przyjętej w ofercie stawki podatku w postępowaniu o udzielenie zamówienia, w którym wniesiono odwołanie. Izba ocenia, czy wskazana w ofercie stawka VAT jest właściwa, mając na uwadze opisany przedmiot zamówienia, zakres czynności, które są wyceniane przez wykonawcę, a także w oparciu o dowody przedłożone przez strony postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 sierpnia 2023 r., sygn. akt KIO 2241/23, KIO 2264/23).
Stawka VAT jest elementem cenotwórczym i wpływa na porównywalność ofert. Zarówno orzecznictwo sądowe, jak i Krajowej Izby Odwoławczej jednolicie przyjmuje, że wskazanie błędnej stawki VAT stanowi błąd w obliczeniu ceny.
Z treści uchwały Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11), wynika, że określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki. Tym samym konsekwencją wskazania w ofercie błędnej stawki VAT jest odrzucenie oferty takiego wykonawcy.
Nie mogą stanowić podstawy dla ustalenia właściwej stawki podatku wnioski płynące z dotychczasowego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, że dla danego przedmiotu zamówienia in abstracto (np. dla określonych usług ściśle związanych z usługami opieki medycznej) określona stawka VAT jest prawidłowa.