Jak w praktyce szacować wartość odczynników, które uczelnie wyższe kupują poza ustawą Pzp? Skorzystaj z praktycznej tabeli UZP

Stan prawny na dzień: 22.11.2022
Jak w praktyce szacować wartość odczynników, które uczelnie wyższe kupują poza ustawą Pzp? Skorzystaj z praktycznej tabeli UZP

Zamawiający nie muszą stosować reguł Prawa zamówień publicznych do postępowań, których przedmiotem są usługi badawcze lub rozwojowe (za wyjątkiem kilku konkretnych kodów CPV). Muszą przy tym spełnić dwa ważne warunki, o których mowa poniżej. Z przedmiotowych zwolnień korzystają często uczelnie wyższe, które prowadzą badania z użyciem różnego rodzaju substancji (odczynników). Dość często pojawiają się u nich wątpliwości, które z nich łączyć i zamawiać w jednej procedurze i jak dzielić je na grupy. Aby je rozwiać, UZP wraz z grupą roboczą złożoną z przedstawicieli kilkunastu uczelni przygotowali tabelaryczne zestawienie poszczególnych odczynników, które można potraktować jako grupy.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/

Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp jej regulacji nie stosujemy do zamówień lub konkursów, których przedmiotem są usługi badawcze lub rozwojowe, chyba że są one objęte kodami CPV od 73000000-2 do 73120000-9, 73300000-5, 73420000-2 i 73430000-5, określonymi we Wspólnym Słowniku Zamówień. Muszą być przy tym spełnione łącznie dwa warunki:

1)     korzyści z tych usług przypadają wyłącznie zamawiającemu na potrzeby jego własnej działalności,

2)     całość wynagrodzenia za świadczoną usługę wypłaca zamawiający.

Przedmiotem powyższych zamówień mogą być m.in. odczynniki wykorzystywane przez zamawiających do badań naukowych. Ponieważ istnieje obecnie na rynku kilkaset tysięcy dostępnych odczynników, pojawia się trudność w ich odpowiednim pogrupowaniu i oszacowaniu.

UZP opublikowało czytelną tabelę, w której podzielono odczynniki na grupy przede wszystkim według ich zastosowania. Wstęp do podziału zawiera kilka istotnych informacji, mianowicie wskazuje się tam, że:

  1. Pojęcie „odczynnik” rozumiane jest możliwie szeroko i obejmuje także związki odczynników, kategorie, inne materiały chemiczne, biologiczne i fizyczne, których zamawiający może używać do prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych i rozwojowych.
  2. Liczba dostępnych odczynników wynosi kilkaset tysięcy a różnego rodzaju substancji ponad milion. Założeniem grupy roboczej była minimalizacja liczby grup poszczególnych odczynników.
  3. Sama nazwa odczynnika i ich podobieństwo nie oznaczają, że są to substancje tożsame i nie przekłada się na jego zakwalifikowanie do danej kategorii. Podstawowym kryterium definiującym przypisanie odczynnika do danej kategorii jest jego zastosowanie. Z kolei parametry, które decydują o jego zastosowaniu to m.in. czystość danego odczynnika pozwalająca na jego wykorzystanie do prowadzenia badań oraz obecność specyficznych zanieczyszczeń wykluczająca jego zastosowanie w określonych badaniach naukowych.
  4. Tabela zawiera 12 kategorii odczynników, które można potraktować jako odrębne przedmioty dostawy.

Kategorie z tabeli obejmują następujące grupy odczynników:

1)     odczynniki do biologii komórkowej,

2)     odczynniki do biologii molekularnej,

3)     rekombinowane białka i peptydy,

4)     odczynniki do izolacji, wykrywania oraz znakowania cząsteczek,

5)     odczynniki do detekcji oraz diagnostyki,

6)     podstawowe związki chemiczne do zastosowań laboratoryjnych,

7)     odczynniki chemiczne o czystości nieanalitycznej,

8)     odczynniki chemiczne do wysoko wyspecjalizowanych zastosowań badawczych,

9)     metale szlachetne i ich sole,

10)  związki chemiczne do zastosować fotooptycznych,

11)  żele krzemionkowe, wypełnienia kolumn, wymieniacze jonowe itp.,

12)  surowce farmaceutyczne.

O zakupie odczynników oraz o zwolnieniu od stosowania Pzp do zamawiania usług badawczych i rozwojowych piszemy także tutaj:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...