Rekordy popularności bije w ostatnich latach funkcja odroczonej płatności, którą od dawna oferuje karta kredytowa. Korzyści wynikające z posiadania karty są jednak szersze niż tylko płacenie później za zakupy w sieci. Sprawdź, dlaczego w 2024 roku warto mieć kartę kredytową i korzystać z niej wszędzie i na co dzień.
Początki samej karty kredytowej, jak i modelu "kup teraz, zapłać później" sięgają lat 50. XX wieku. Dziś jednak przy dużej liczbie zakupów w sieci, a także płacenia bezgotówkowego stacjonarnie, karta kredytowa jest jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem. Poznaj zalety karty kredytowej i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Do płatności bezgotówkowych przekonujemy się z każdym rokiem, co potwierdzają statystyki. Według danych na podstawie badania Fundacji Polska Bezgotówkowa, blisko 2/3 płatności w sklepach realizowanych jest bezgotówkowo, co stawia Polskę wśród liderów tego rodzaju płatności na świecie. Coraz więcej kupujemy też online, co jeszcze bardziej przyczynia się do rezygnacji z gotówki. Jeśli jednak używamy zwykłej karty debetowej, korzystamy wyłącznie z własnych środków finansowych zgromadzonych na koncie, a jeśli akurat brakuje nam pieniędzy, trudno chociażby o możliwość odroczenia płatności. Tutaj jednak pojawia się alternatywa w postaci karty kredytowej, która umożliwia płacenie bez naruszania domowego budżetu. Jak to możliwe?
Najważniejsze, co należy wiedzieć w przypadku karty kredytowej to fakt, że płacąc kartą kredytową korzystamy z pieniędzy banku, a nie własnych. Jak to możliwe? Przy zawieraniu umowy na kartę kredytową, bank uwzględnia naszą ocenę zdolności kredytowej i przyznaje nam indywidualny limit kredytowy, z którego możemy korzystać. Przysługuje nam on w ciągu miesiąca, a następnie mamy czas na spłatę zobowiązania. Zatem tak działa karta kredytowa. Na co dzień płacimy środkami banku, natomiast potem następuje okres bezodsetkowy, w którym należy spłacić kartę własnymi środkami. W ten sposób można uniknąć płacenia odsetek za zakupy z użyciem karty kredytowej. Dopiero jeżeli nie uregulujemy zobowiązania w terminie, następuje okres odsetkowy, w którym bank nalicza odsetki zgodnie z tabelą opłat i prowizji.
Kartą kredytową można dokonywać płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Jeśli zatem najdzie nas ochota na wyjście do restauracji, nie musimy się kłopotać tym, czy na nasze konto wpłynęła już wypłata czy też mamy możliwość wypłaty gotówki. Więcej szczegółów korzystania z kart kredytowych i przykładową ofertę znajdziesz na stronie https://www.citibank.pl/karty-kredytowe/.
W czasach, kiedy niemal wszędzie możemy zapłacić za towary bądź usługi bezgotówkowo, posiadanie karty kredytowej jeszcze bardziej wpływa na nasz codzienny komfort. Karta kredytowa może być również podpięta do aplikacji bankowości mobilnej czy usług w rodzaju Apple Pay czy Google Pay. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które przydaje się na co dzień zarówno podczas zakupów stacjonarnych, jak i online.
Płatności kartą kredytową to również łatwiejszy sposób na kontrolę domowego budżetu. Wyliczając plusy karty kredytowej warto zauważyć, że w przeciwieństwie do gotówki, możemy dokładnie śledzić, gdzie i na co wydawaliśmy pieniądze. Wyciągi z kart kredytowych dostępne są w aplikacji mobilnej banku, co zarówno ułatwia kontrolowanie domowego budżetu. Łatwiej możemy planować wydatki i monitorować wydaną dotąd część przysługującego nam limitu.
Karta kredytowa umożliwia wygodne dysponowanie pieniędzmi bez ciągłego monitorowania bieżącego salda na koncie osobistym. Nie jest to jednak darmowy produkt finansowy. Opłaty, jakie pojawiają się w związku z obsługą karty kredytowej najlepiej podzielić na miesięczne oraz roczne. W zależności od oferty banku roczna opłata za obsługę karty może być pomniejszona lub nawet zniwelowana, jeśli np. będziemy regularnie z karty korzystać, spełniając warunek minimalnej wartości transakcji. Podobnie jest z opłatami miesięcznymi. Jeśli regularnie spłacamy wykorzystany limit, możliwe jest bezkosztowe korzystanie z karty, natomiast jeśli chcemy np. rozbić zobowiązanie na raty, bank może naliczyć opłatę za obsługę zadłużenia oprócz wynikających z umowy odsetek.
Niemniej w porównaniu do pożyczki wcale nie trzeba nastawiać się na wysokie koszty obsługi. Kiedy bank przeanalizuje naszą zdolność kredytową i przyzna limit, warto dokładnie zapamiętać okresy bezodsetkowe i dobrze przyswoić sobie zasady spłaty karty i dostępnego w jej ramach kredytu. W ten sposób można uniknąć opłat. Jeśli bowiem będziemy spłacać zobowiązanie w ciągu przysługujących nam 25 dni, bank nie naliczy odsetek od kwoty, którą wykorzystaliśmy w danym miesiącu.
W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie regularnie spłacać całości zobowiązania w okresie bezodsetkowym, na szczęście banki umożliwiają m.in. spłacenie tzw. kwoty minimalnej lub po prostu części zadłużenia. Wówczas pozostałą kwotę do spłaty może rozłożyć na raty i uregulować zobowiązanie w podobny sposób, jak w przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Świadome i rozważne korzystanie z karty kredytowej może być wygodnym sposobem na codzienne płatności i wykorzystaniem wszystkich korzyści systemu odroczonych płatności.