USŁUGI TELEKOMUNIKACYJNE

Stan prawny na dzień: 31.05.2018

Przekazywanie sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Zgodnie z przepisami ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne  pod pojęciem usługi telekomunikacyjnej rozumieć należy usługę polegającą na przekazywaniu sygnałów w sieci. Z kolei pod pojęciem publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej – usługę telekomunikacyjną dostępną dla ogółu użytkowników. Określa to art. 2 pkt 48 i 31 wymienionej wyżej ustawy.

Ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, zgodnie z przepisem art. 4 pkt 10 lit. c, nie stosuje się do zamówień i konkursów, których głównym celem jest świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych za pomocą publicznej sieci telekomunikacyjnej.

W kontekście pojęcia usług telekomunikacyjnych w orzecznictwie wskazano: Analiza treści ustawy – Prawo telekomunikacyjne prowadzi do wniosku, że świadczeniem usług telekomunikacyjnych jest przekazywanie sygnałów w sieci telekomunikacyjnej, którą stanowią systemy transmisyjne oraz urządzenia komutacyjne lub przekierowujące, a także inne zasoby, w tym nieaktywne elementy sieci, które umożliwiają nadawanie, odbiór lub transmisję sygnałów za pomocą przewodów, fal radiowych, optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną, niezależnie od ich rodzaju. (…) Dla uznania usługi za telekomunikacyjną istotne jest, aby odbiór lub transmisja sygnałów następowała za pomocą fal radiowych, optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną, natomiast to, jakie treści są przekazywane we wspomniany sposób, jest nieistotne. (wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 8 listopada 2013 r., sygn. akt XVII AmA 5/12).

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 4 pkt 10 lit. c.

Ustawa z 16 lipca 2004 r. ─ Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1489) ─ art. 2 pkt 48 i 31.

Orzecznictwo: wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 8 listopada 2013 r., sygn. akt XVII AmA 5/12.

Autor:

Grzegorz Mazurek

Powiązane treści