USŁUGI BADAWCZE

Stan prawny na dzień: 31.05.2018

Praca zmierzająca do uzyskania wiedzy o jakimś zdarzeniu czy zjawisku, niekoniecznie mająca walor naukowy i niekoniecznie wiążąca się z przetwarzaniem uzyskanych danych.

Tak zdefiniowano pojęcie usług badawczych w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 9 października 2014 r., sygn. akt I ACa 727/14. Nie zostało ono bowiem zdefiniowane ani w ustawie, ani w prawie unijnym.

W orzecznictwie, w przywołanym wyroku, określono więc: Przy braku ustawowej definicji usług badawczych sięgnąć trzeba było do potocznego rozumienia tego terminu, który semantycznie oznacza pracę zmierzającą do uzyskania wiedzy o jakimś zdarzeniu czy zjawisku (…).

W art. 4 ust. 3 lit. e ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych stwierdzono, że ustawy tej nie stosuje się do zamówień, których przedmiotem jest świadczenie usług badawczych nieopłacanych w całości przez zamawiającego lub z których korzyści nie przypadają wyłącznie zamawiającemu dla potrzeb jego własnej działalności.

Przedmiotowe wyłącznie wprowadzono do ustawy za prawem unijnym, gdzie w Motywie 35 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. uzasadniono:

Należy popierać współfinansowanie programów badawczo-rozwojowych przez przemysł. Należy w związku z tym wyraźnie stwierdzić, że niniejsza dyrektywa ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach braku takiego współfinansowania i gdy wynik działań badawczo-rozwojowych przeznaczony jest dla danej instytucji zamawiającej. Nie powinno to jednak oznaczać, że usługodawca nie może po wykonaniu usług opublikować sprawozdania na ich temat, o ile instytucja zamawiająca zachowa wyłączne prawo do wykorzystania wyniku działań badawczo-rozwojowych w swojej własnej działalności. Niemniej jednak fikcyjne udostępnienie wyników działań badawczo-rozwojowych lub symboliczny udział w wynagrodzeniu usługodawcy nie powinny uniemożliwiać zastosowania niniejszej dyrektywy.

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65 ze zm.) ─ motyw 35.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 4 ust. 1 pkt 3 lit. e.

Orzecznictwo: wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 9 października 2014 r., sygn. akt I ACa 727/14.

Autor:

Grzegorz Mazurek

Słowa kluczowe:
usługi badawcze