Wojna Rosja – Ukraina – wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów i zakaz udzielania im zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 27.04.2022
Wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

Jak wojna między Rosją a Ukrainą wpływa na rynek zamówień publicznych? Z jednej strony przekłada się znacząco na realizację zawartych kontraktów. Zmusza ich strony do zmian a czasem nawet do zakończenia współpracy. Z drugiej wprowadzane są regulacje, które zawierają zakaz dla obywateli rosyjskich oraz podmiotów wspierających rosyjską agresję pozyskania zamówienia publicznego oraz zakaz udziału w postępowaniach. Zamawiający mają obowiązek wprost stosować regulacje unijnego rozporządzenia w tym zakresie. Muszą też dostosować dokumenty zamówienia i stosować nowe przesłanki wykluczenia zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. W artykule piszemy o praktycznych aspektach tych regulacji.

W tym artykule
  • Polscy zamawiający mają obecnie obowiązek stosować przesłanki wykluczenia wykonawców tzw. rosyjskich z postępowań o zamówienia publiczne. Od 16 kwietnia br., obowiązuje specustawa w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji rosyjskiej. Zawiera ona nowe przesłanki wykluczenia, które zamawiający muszą zastosować w prowadzonych procedurach. 
  • Od 9 kwietnia br. z kolei wprost obowiązują polskich zamawiających regulacje unijne a dokładnie art. 5k rozporządzenia (UE) nr 833/2014. Nakazują one wykluczenie rosyjskich wykonawców z postępowań o zamówienia publiczne. Podmiot rosyjski jest zdefiniowany w przepisach rozporządzenia.
  • Nasz ekspert radzi, aby zamawiający weryfikowali brak przesłanek wykluczenia na podstawie oświadczenia wstępnego a potem ponownie przed zawarciem umowy. Można także wykorzystać oświadczenie o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym.
  • Podmioty, które będą podlegać wykluczeniu zgodnie z opisanymi regulacjami, będą wymienione w wykazach z unijnych rozporządzeń oraz na liście, którą będzie prowadzić MSWiA i która będzie publikowana w BIP.
  • Osoby lub podmioty, które podlegają wykluczeniu z art. 7 ust. 1 specustawy i w okresie tego wykluczenia ubiegają się o zamówienie publiczne lub dopuszczenie do udziału w konkursie bądź biorą udział w postępowaniu lub w konkursie podlegają karze do 20.000.000 zł.
  • Specustawa weszła w życie 16 kwietnia 2022 r. Stosujemy ją zatem do postępowań, które wszczęto (ogłoszono) od tego dnia. Wykluczenie stosuje się również do postępowań i konkursów, które wszczęto i nie zakończono do 16 kwietnia br. 
  • Okres wykluczenia rozumiany jako okres trwania okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 1 specustawy, rozpoczyna się nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie specustawy. O tym, co to w praktyce oznacza, przeczytasz w artykule.

Pozostało jeszcze 93% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...