ŚRODKI OCHRONY PRAWNEJ

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Pod pojęciem środków ochrony prawnej należy rozumieć możliwość wniesienia odwołania na działania lub zaniechania zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz skargi do sądu powszechnego na orzeczenie Izby.

Środkom ochrony prawnej poświecono przepisy Działu VI ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. Określono, że środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. W ograniczonym zakresie prawo skorzystania ze środków ochrony prawnej przysługuje również określonym organizacjom (art. 179 Pzp).

Pojęcia wykonawcy i uczestnika konkursu zdefiniowano w ustawie Pzp. I tak przez wykonawcę rozumieć należy osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Z kolei pod pojęciem uczestnika konkursu należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Przez inny podmiot – zgodnie z orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej – rozumieć należy osobę, która zamierza ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego i na etapie ogłoszenia o zamówieniu czy też publikacji SIWZ stwierdza naruszenie przepisów przez zamawiającego mogące mieć wpływ na możliwość złożenia oferty, czyli ubiegania się o udzielenie zamówienia (art. 2 pkt 11, art. 118 ust. 1 Pzp – postanowienie KIO z 29 marca 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 219/10)

Orzecznictwo: KIO/UZP 219/10.

 

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 2 pkt 11, art.118 ust. 1,art. 179.

Autor:

Grzegorz Mazurek

Słowa kluczowe:
środki ochrony prawnej