Ekspert: Justyna Rek-Pawłowska
Justyna Rek-Pawłowska
Wpisz treść pytania
Zadaj pytanie
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, aktualnie pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców

Porady udzielone przez: Justyna Rek-Pawłowska

19
01/2017

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych – jakie procedury w nim uwzględnić?

Pytanie: Czy zamawiający powinien wykazać w planie postępowań o udzielenie zamówień na 2017 rok postępowania, które będzie przeprowadzał w IV kwartale 2017 roku, a które będą dotyczyły zamówień na 2018 rok (np. sprzedaż energii elektrycznej od 1 stycznia 2018 r., konserwacja systemu oświetlenia ulicznego itp.  Postępowania muszą być przeprowadzone w 2017 r.
16
01/2017

Zamówienia „uzupełniające” po nowelizacji – pamiętaj o poprawnym oszacowaniu wartości zamówienia podstawowego

Pytanie: Czy zamawiający po nowelizacji ustawy Pzp z 2016 roku jest zobowiązany do wartości zamówienia podstawowego dodać wartość zamówień uzupełniających? Jeżeli w ogłoszeniu o zamówieniu i w siwz podaje tylko zakres zamówień, to do jakiej wartości może udzielić zamówienia z wolnej ręki?
21
11/2016

Dla ustalenia istnienia stosunku pracy bez znaczenia pozostaje czas wykonywania zamówienia

Pytanie: Czy zamawiający powinien określić wymagania w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę na podstawie umowy o pracę (art. 29 ust. 3a ustawy Pzp) tylko w przypadku zamówień, których termin wykonania jest dłuższy niż 12 miesięcy, czy termin wykonania nie ma tu znaczenia?
21
11/2016

Praktyczne wskazówki, które pomogą Ci stwierdzić, kiedy zamówienie ma charakter powtarzającego się okresowo

Pytanie: Czy Państwa zdaniem dostawa odzieży ochronnej i roboczej to zamówienia powtarzające się okresowo? Bardzo proszę o odpowiedź. Chodzi o to, że zrobiłam szacowanie na podstawie wysłanych zapytań do wykonawców o podanie aktualnych cen. Dostałam wyceny od 2 potencjalnych wykonawców. Jednak jednostka dla której robiłam szacunek zarzuca mi błąd, że niby są to zamówienia powtarzające się okresowo i powinnam szacować na podstawie art. 34 ustawy Pzp czyli brać ceny z ostatnich 12 miesięcy.
16
11/2016

Wymóg zatrudniania pracowników na umowę o pracę nie zawsze jest obowiązkowy

Pytanie: Czy zamawiający zgodnie z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp musi wymagać zatrudnienia osób na umowę o pracę, gdy art. 36 ust. 2 pkt 8a mówi, że „w przypadku gdy zamawiający przewiduje wymagania, o których mowa w art. 29 ust. 3a”?
  • Portal Kadrowo-PłacowyPortal Kadrowo-Płacowy
  • Portal Finansowo - KsięgowyPortal Finansowo - Księgowy
  • Certyfikat Firmy Wiarygodnej FinansowoCertyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo
  • Portal dla placówek oświatowychPortal dla placówek oświatowych
  • AGB KancelariaAGB Kancelaria
  • Experto24.plExperto24.pl
  • Serwis InwestoraSerwis Inwestora
  • Portal dla specjalistów ds. BHPPortal dla specjalistów ds. BHP
  • Portal Twojej Spółki z o.o.Portal Twojej Spółki z o.o.
  • Portal dla firmy transportowejPortal dla firmy transportowej
  • Serwis Rachunkowści BudżetowejSerwis Rachunkowści Budżetowej

Aby zadać pytanie, musisz być zalogowany

  • 26 prawników i specjalistów Pzp czeka na Twoje pytania!
  • Udzielamy nawet kilkadziesiąt porad tygodniowo!
  • Na ponad 90% pytań odpowiadamy w 72h!
  • Stale powiększana baza ponad 100 dokumentów!
  • Możliwość pobierania na dysk i edytowania!
  • Wygoda i oszczędność czasu – nie musisz już sam przygotowywać dokumentów!
  • Stale powiększana baza prawie 2000 wyroków KIO i orzeczeń sądów!
  • Praktyczne komentarze do najważniejszych orzeczeń!
  • Korzystaj z orzeczeń i unikaj błędów popełnionych przez innych!
  • Aktualny słowników kodów CPV zawsze pod ręką
  • Możliwość śledzenia przetargów powiązanych z danym kodem!
  • Wygodne narzędzie ułatwiające przygotowywanie dokumentacji przetargowej!

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.