POSTĘPOWANIE O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO

Stan prawny na dzień: 24.05.2023

Procedura uregulowana w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w której zamawiający (jednostka dysponująca środkami publicznymi) dokonuje zakupów na dostawy, usługi, roboty budowlane. Zgodnie z przepisami ustawy należy przez nie rozumieć postępowania wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania oferty.

Definicja zamówienia publicznego zawarta jest w art. 7 pkt 18 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Czytamy w niej, że przez postępowanie o udzielenie zamówienia należy rozumieć postępowanie wszczynane przez przekazanie albo zamieszczenie ogłoszenia, przekazanie zaproszenia do negocjacji albo zaproszenia do składania ofert, prowadzone jako uporządkowany ciąg czynności, których podstawą są warunki zamówienia ustalone przez zamawiającego, prowadzące do wyboru najkorzystniejszej oferty lub wynegocjowania postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego, kończące się zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego albo jego unieważnieniem, z tym, że zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego nie stanowi czynności w tym postępowaniu.

Postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający. Biorą w nim udział – składając oferty – wykonawcy.

Rozpoczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Nowe Pzp wskazuje moment, kiedy rozpoczyna się procedura udzielenia zamówienia publicznego. Będzie on inny w zależności od trybu, w jakim toczy się postępowanie.

W przypadku:

  • przetargu nieograniczonego,
  • przetargu ograniczonego,
  • negocjacji z ogłoszeniem,
  • dialogu konkurencyjnego i partnerstwa innowacyjnego

chwilą wszczęcia postępowania jest przekazanie ogłoszenia o zamówieniu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej lub publikacja tego ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Z kolei w trybach:

  • negocjacji bez ogłoszenia i
  • zamówienia z wolnej ręki

wszczęcie postępowania następuje z chwilą przekazania wykonawcy zaproszenia do negocjacji.

Chwila zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego toczy się jako ciąg uporządkowanych czynności, do których zaliczamy np. ocenę ofert, wezwanie do uzupełnienia dokumentów, zaproszenie do kolejnego etapu procedury itd.

Przebieg postępowania o udzielenie zamówienia określa Prawo zamówień publicznych oraz sam zamawiający w dokumentach takich jak specyfikacja warunków zamówienia, ogłoszenie o zamówieniu czy zaproszenie do składania ofert. Dokumenty te określają szereg wymogów, jakie musi spełnić wykonawca np. w zakresie warunków udziału w postępowaniu, oferowanego przedmiotu zamówienia a następnie sposobu wykonania świadczenia.

Postępowanie kończy się:

  • wyborem najkorzystniejszej oferty lub
  • unieważnieniem postępowania.

Ustawa Pzp stanowi jednak wprost, że czynność zawarcia umowy o zamówienie, nie jest czynnością w postępowaniu.

Dokumentacja udzielania zamówień

Przebieg całego postępowania musi być dokumentowany w formie pisemnej w postaci protokołu postępowania. Zapewnia to jawność i transparentność procedury.

 

Podstawa prawna

art. 7 pkt 18 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...