PLAN POSTĘPOWAŃ O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Zbiór informacji o zamówieniach publicznych, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000 euro, jakie dany podmiot przewiduje przeprowadzić w najbliższym roku finansowym.

Zamawiający będący jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych oraz inne niż jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także ich związki, obowiązane są do sporządzania planów postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Natomiast pozostałym zamawiającym przysługuje fakultatywnie prawo do sporządzania i zamieszczania na swojej stronie internetowej planów postępowań o udzielenie zamówienia publicznego (art. 13a ust. 1 Pzp).

Przez jednostki sektora finansów publicznych rozumieć należy podmioty wskazane w art. 9 ustawy o finansach publicznych (patrz hasło: Jednostki sektora finansów publicznych). Natomiast inną niż jednostki sektora finansów publicznych (pozostali zamawiający), państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, o którym mowa w art. 32 ust. 1–2 ustawy o lasach:

      1. Lasy Państwowe jako państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej reprezentują Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia.
      2. W skład Lasów Państwowych wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
        1) Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych;

2) regionalne dyrekcje Lasów Państwowych;

3) nadleśnictwa;

4) inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Obowiązek sporządzenia planu postępowań dotyczy wyłącznie zamówień, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000 euro. W planie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego należy w szczególności określić:

1)      przedmiot zamówienia,

2)      rodzaj zamówienia według podziału na roboty budowlane, dostawy i usługi;

3)      przewidywany tryb lub inną proceduręudzielenia zamówienia;

4)      orientacyjną wartość amówienia;

5)      przewidywany termin wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym lub miesięcznym.

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych winien zostać sporządzony w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez jednostkę, o której mowa w art. 13a ust. 1 Pzp. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział sankcji za niedopełnienie powyższego obowiązku.

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych pełni funkcję informacyjną i nie wiąże zamawiającego, który nie ma obowiązku przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wykazanych w tym planie. Także nieuwzględnienie postępowania w planie nie stoi na przeszkodzie jego przeprowadzeniu w roku, którego plan dotyczy.

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych podlega publikacji na stronie internetowej zamawiającego, przy czym zamawiający może odstąpić od publikacji, jeżeli wymaga tego ochrona informacji niejawnych.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 13a.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.) ─ art. 9.

Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2017 r. poz. 788 ze zm.) ─ art. 32.

Autor:

Małgorzata Borowiak

Słowa kluczowe:
plan