NEWRALGICZNE ZAMÓWIENIA PZP

Stan prawny na dzień: 15.02.2024

Newralgiczne zamówienia to zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, które wiążą się z korzystaniem przez wykonawcę z informacji niejawnych lub informacji podlegających ochronie ze względów bezpieczeństwa, wymagają ich wykorzystania lub je zawierają, w tym:

  • newralgiczne roboty budowlane tj. roboty budowlane przeznaczone do celów bezpieczeństwa,
  • dostawy newralgicznego sprzętu tj. dostawy sprzętu wojskowego przeznaczonego do celów bezpieczeństwa, w tym wszelkich dostaw związanych ze sprzętem wojskowych np. wszelkich jego części, komponentów, podzespołów lub jego oprogramowania,
  • newralgiczne usługi tj. usługi przeznaczone do celów bezpieczeństwa.

Niezależnie od rodzaju, w przypadku newralgicznych zamówień do celów wojskowych, przedmiot zamówienia jest przeznaczony do celów bezpieczeństwa. Na potrzeby zdefiniowania tego pojęcia bezpieczeństwo rozumiane jest możliwie szeroko i obejmuje szeroki zakres bardzo różnych obszarów, działań i podmiotów, przy czym szczególnie istotne jest bezpieczeństwo o charakterze niewojskowym.

W motywie 9 i 11 preambuły dyrektywy obronnej, ustawodawca europejski rozróżnia zakup dostaw, usług i robót budowlanych dotyczących zamówień z przeznaczeniem dla sił zbrojnych oraz inne szczególnie newralgiczne zakupy w dziedzinie bezpieczeństwa niewojskowego.

Drugie spośród wymienionych posiadają cechy podobne do zamówień w sektorze obrony i mają charakter równie newralgiczny. Jak wskazał ustawodawca europejski „(…) Może tak być szczególnie w dziedzinach, gdzie te same misje prowadzone są przez siły wojskowe i niewojskowe lub tam, gdzie celem zamówienia jest ochrona bezpieczeństwa Unii lub państw członkowskich przed poważnymi zagrożeniami ze strony podmiotów pozamilitarnych lub pozarządowych na ich własnym terytorium lub poza nim. Może to obejmować przykładowo ochronę granic, działania policji oraz misje kryzysowe”.

Newralgiczne zamówienia charakteryzuje również tym, że:

  • wiążą się z korzystaniem z informacji niejawnych lub informacji podlegających ochronie ze względów bezpieczeństwa,
  • wymagają wykorzystania informacji niejawnych lub informacji podlegających ochronie ze względów bezpieczeństwa, lub
  • zawierają informacje niejawne lub informacje podlegające ochronie ze względów bezpieczeństwa

Informacje niejawne – co należy przez to rozumieć?

Pojęcie informacji, które mają związek z zamówieniami newralgicznymi obejmuje zarówno informacje niejawne w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych, jak i inne informacje podlegające ochronie ze względów bezpieczeństwa.

Zgodnie z art. 1 pkt 8 dyrektywy obronnej, informacje niejawne oznaczają wszelkie informacje lub materiały, niezależnie od ich formy, charakteru lub sposobu ich przekazania, którym przyznano określony poziom niejawności lub ochrony ze względów bezpieczeństwa i które - w interesie bezpieczeństwa narodowego i zgodnie z przepisami ustawowymi, wykonawczymi i administracyjnymi obowiązującymi w danym państwie członkowskim - wymagają ochrony przed wszelkim sprzeniewierzeniem, zniszczeniem, usunięciem, ujawnieniem, utratą lub dostępem ze strony osób nieupoważnionych lub wszelkim innym zagrożeniem.

Zamówienia publiczne do celów wojskowych wg PZP

Zgodnie z regułami o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 7 lit. a) i c) ustawy Pzp, do postępowań o udzielenie konkretnych zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa związanych z dostawami newralgicznego sprzętu newralgicznymi robotami budowlanymi lub newralgicznymi usługami, w przypadku gdy są udzielane przez władze państwowe, regionalne lub lokalne władzom państwowym, regionalnym lub lokalnym innego państwa, nie stosuje się przepisów ustawy Pzp.

Podstawa prawna

art. 7 pkt 11–13, art. 13 ust. 1 pkt 7 lit. a i c ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.),

art. 1 pkt 7 i pkt 8, motyw 9 i 11 do preambuły dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniająca dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 216 z 20.8.2009 r., str. 76 ze zm.).

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
zamówienie