LICYTACJA ELEKTRONICZNA

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne coraz korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Definicja ta zawarta jest w art. 74 ustawy z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych. Dalsza część tego przepisu precyzuje, żezamawiający może udzielić zamówienia w tym trybie, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Licytacja elektroniczna zatem jest trybem udzielania zamówień publicznych – w odróżnieniu od aukcji elektronicznej, która odrębnym trybem nie jest, lecz tylko formą uzupełniającą dla innych trybów. Od czasu nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych z 4 września 2008 r. licytacja obejmuje wszystkie typy zamówień: dostawy, usługi i roboty budowlane. Specjalistyczne określenie tego pojęcia i towarzyszące mu regulacje zawiera Dział II, rozdział 3, Oddział 7 Pzp.

Nowelizacja Pzp z 22 czerwca 2016 r. wniosła niewielkie zmiany w treści art. 75 ust. 2 precyzującego zawartość ogłoszenia o zamówieniu, którym zamawiający wszczyna postępowanie w trybie licytacji elektronicznej, zamieszczając je w Biuletynie Zamówień Publicznych, na swojej stronie internetowej oraz stronie, na której będzie prowadzona licytacja. W ogłoszeniu muszą być m.in. sformułowane: w pkt 9 – warunki udziału w postępowaniu oraz podstawy wykluczenia, w pkt 10 – wykaz oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia.

Od innych trybów licytację odróżnia przede wszystkim możliwość wielokrotnego składania oferty cenowej w formie postąpienia. Oferty składane są w formie elektronicznej, lecz nie wymagają certyfikowanego podpisu elektronicznego. Podlegają automatycznej klasyfikacji na podstawie ceny. Oferta złożona w toku licytacji przestaje wiązać, gdy inny wykonawca złoży korzystniejszą.

Od stycznia 2009 r. Urząd Zamówień Publicznych udostępnił platformę internetową przeznaczoną do prowadzenia licytacji elektronicznych [E-USŁUGI, Platforma Licytacji Elektronicznych]. Korzystanie z platformy jest nieodpłatne. Ponadto działa infolinia pomocy technicznej (22) 852 60 80.

Licytacja może być jednoetapowa albo wieloetapowa. Zamawiający może, jeżeli zastrzegł to w ogłoszeniu, po zakończeniu każdego etapu licytacji elektronicznej nie zakwalifikować do następnego etapu tych wykonawców, którzy nie złożyli nowych postąpień, informując ich o tym niezwłocznie. Zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę.

Do licytacji elektronicznej nie stosuje się przepisów art. 36–38 Pzp (regulujących m.in. kwestie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, powierzanie prac podwykonawcom, podziału zamówienia na części, udzielania przez zamawiającego wyjaśnień na pytania wykonawców) oraz art. 82–92 Pzp, dotyczących zasad wybory najkorzystniejszej oferty.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 74─81.

Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020).

Autor:

Maria Olszewska-Kazanecka

Słowa kluczowe:
licytacja

Powiązane treści