Poleć znajomemu

Czy określając kwotę wadium, należy uwzględnić przewidywaną opcję?

Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Dodano: 10 grudnia 2018
Pytanie:

Zamawiający ogłasza przetarg nieograniczony, w którym przewidział prawo opcji oraz zamówienia z art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Czy przy określaniu wysokości wadium, kwoty polisy oraz wymaganego  doświadczenia należy wziąć pod uwagę wartość zamówienia z opcją, czy tylko kwotę zamówienia „podstawowego”?

Pozostało jeszcze 90 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.

PayU »
9.00 zł netto (11.07 zł brutto)
SMS »
19.00 zł netto (23.37 zł brutto)
Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu

Komentarze: 2
Zaloguj się aby dodać komentarz
Anna Wrzesińska

prawo opcji podobnie jak dodatkowe z wolnej ręki

Niestety nie zgadzam się z treścią odpowiedzi. Uważam, że podobnie jak wskazuje art. 45 ust. 5a - Jeżeli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień czy to z wolnej ręki czy tak samo prawo opcji - kwotę wadium określamy dla wartości zamówienia podstawowego. Z prawa opcji możemy ale nie musimyZobacz więcej
12 grudzień 2018 o 10:46
Justyna Rek-Pawłowska do: Anna Wrzesińska

Odp: prawo opcji podobnie jak dodatkowe z wolnej ręki

Dzień dobry, poniżej przekazuję informację od Autora odpowiedzi. Z poważaniem Justyna Pawłowska, redaktor portalu ZP Przepis art. 54 ust. 5a Pzp wskazuje że w przypadku zamówień z wolnej ręki wskazanych w tym przepisie, kwotę wadium ustala się tylko dla zamówienia podstawowego. WynikaZobacz więcej
Odpowiedz13 grudzień 2018 o 08:52

Bezpłatne webinarium!

Elektroniczna komunikacja w praktyce

Problemy. Wyzwania. Rozwiązania

23 stycznia (środa), godz. 11-12

Transmisja live

Zapisz się >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Brak ofert w postępowaniu na usługę społeczną – jak procedować?

Pytanie: Przeprowadziliśmy dwa postępowania na usługę społeczną poniżej 750.000 euro według art. 138o ustawy Pzp. W pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, w drugim dwie podlegały odrzuceniu. Przygotowujemy kolejną...

Czytaj więcej »
Jak udzielać zamówień na ten sam przedmiot realizowany na przełomie 2 lat?

Pytanie: Dnia 27 października 2018 r. udzieliłam zamówienia podprogowego na mechaniczne prace z zakresu pozyskania drewna z terminem realizacji do 30 marca 2019 r. Obecnie firma wykonała już całą umowę przed czasem i z uwagi na...

Czytaj więcej »

Aktualności

Siwz – najważniejsze elementy dokumentu, których nie można pominąć, cz. I
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest najistotniejszym dokumentem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Określa bowiem zasady, jakimi będzie się kierował zamawiający, wybierając najkorzystniejszą ofertę. Jest także pewnego...
W postępowaniach podprogowych można odwołać się na wybór najkorzystniejszej oferty
Odwołanie się do art. 92 ust. 1 ustawy Pzp w brzmieniu po wejściu w życie ustawy nowelizującej wymaga wskazania, że przesłanka „wybór najkorzystniejszej oferty” nie obejmuje możliwości zaskarżania zaniechania odrzucania innych niż oferta...
Nie każde zatrudnienie osoby pozbawionej wolności spełnia wymóg dla zamówienia zastrzeżonego
Zatrudnienie przez wykonawcę osoby odbywającej karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, zatrudnionej uprzednio na podstawie umowy o pracę przez innego pracodawcę, a więc już aktywnej zawodowo, nie jest równoznaczne ze spełnieniem...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel