BADANIA NAUKOWE (PZP)

Stan prawny na dzień: 21.09.2023

Badania naukowe są działalnością naukową obejmującą:

  • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W ustawie Pzp przewidziano wyłączenie stosowania jej przepisów w przypadku zamówień lub konkursów, których przedmiotem są usługi badawcze lub rozwojowe (art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp).

Analizując zasadność zastosowania wyłączenia stosowania ustawy Pzp do udzielania zamówień, należy mieć na uwadze to, że w pojęcie usług badawczych wpisuje się definicja badań naukowych. Tym samym, przepisów ustawy Pzp nie stosuje się do zamówień, które polegają na świadczeniu usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

Kiedy wyłączenie stosowania ustawy Pzp nie działa?


Wyłączenie nie ma zastosowania do usług w zakresie badań naukowych, wobec których spełnione są kumulatywnie następujące przesłanki, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp:

  • usługi objęte są kodami CPV od 73000000-2 do 73120000-9, 73300000-5, 73420000-2 i 73430000-5, określonymi we Wspólnym Słowniku Zamówień,
  • korzyści z tych usług przypadają wyłącznie zamawiającemu na potrzeby jego własnej działalności, oraz
  • całość wynagrodzenia za świadczoną usługę wypłaca zamawiający.

Warunki wyłączenia – zamówienie na dostawy lub usługi służące wyłączenie do celów naukowych

Wyłączenie wobec usług w zakresie badań naukowych definiuje także art. 11 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp. Wskazano tam, że zamawiający nie ma obowiązku stosowania ustawy do zamówień podprogowych tj. do zamówień, o wartości mniejszej niż progi unijne, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

1)     przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi,

2)     realizacja zamówienia służy wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych (w tym na cele badań naukowych),

3)     realizacja zamówienia nie służy prowadzeniu przez zamawiającego produkcji masowej służącej osiągnięciu rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju.

Jeżeli zamawiający jest zobowiązany przeprowadzić postępowanie w reżimie ustawy Pzp, a jego przedmiotem są usługi w zakresie działalności naukowej, których rezultatu nie można z góry opisać w sposób jednoznaczny lub wyczerpujący, zasadą jest wybór najkorzystniejszej oferty zarówno na podstawie ceny lub kosztu, jak i kryteriów jakościowych.

Działalność naukowa obejmuje badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną. Tym samym, w przypadku zamówień na usługi z zakresu badań naukowych, których efektu nie można opisać jednoznacznie i wyczerpująco, istnieje obowiązek wyboru oferty najkorzystniejszej na podstawie bilansu ceny lub kosztu i innych kryteriów, nie zaś wyłącznie na podstawie kryterium ceny lub kosztu. Wymóg ma zastosowanie do wszystkich zamawiających.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
badania naukowe

Powiązane treści