Zgodnie z wyrokiem KIO poprawianie omyłek polegające na niezgodności oferty z siwz może mieć miejsce, tylko gdy nie zmieni to w istotny sposób treści oferty. Zapoznaj się z orzeczeniem KIO i upewnij, czy dokonując zmian, nie narażasz się na zarzuty wykonawców (sygn. akt KIO/UZP 634/09).
Przedmiotowa sprawa dotyczyła niedochowania przez wykonawcę wymogów określonych w siwz. Zamawiający zastrzegł, że kosztorys ofertowy powinien zawierać wykaz wszystkich materiałów niezbędnych do wykonania zamówienia. Pominięcie jednego z nich zaskutkowało odrzuceniem oferty.
W związku z powyższym jeden z wykonawców złożył protest, powołując się na omyłkę, którą zamawiający powinien poprawić. Nie został on uwzględniony, na co przedsiębiorca, którego oferta została odrzucona, złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.
Zdaniem KIO postępowanie zamawiającego było słuszne. Nie mógł on bowiem poprawić „innych omyłek” na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp. Uzupełnienie kosztorysu ofertowego poprzez dopisanie elementu wykazu materiałów potrzebnych do wykonania zamówienia było niemożliwe, ponieważ w znaczący sposób ingerowałoby w treść oferty.
Przeczytaj pełną treść orzeczenia „Wykonawca nie uwzględnił w kosztorysie jednego z materiałów niezbędnych do realizacji zamówienia – czy możesz potraktować to uchybienie jako inną omyłkę?”.
Autor: Anna Śmigulska







